Jest to kolejny aspekt partnerstwa rządu z jednostkami samorządu terytorialnego, mający na celu rozwój współpracy przy projektach teleinformatycznych. Polegać on będzie na bieżącej współpracy przy realizacji projektów, który będzie stanowić wartość dodaną procesu cyfryzacji administracji publicznej.
W konferencji uczestniczył minister Michał Boni, który przedstawił perspektywę tej współpracy w kontekście rozwijania procesu cyfryzacji i projektów Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Przedstawione zastały również założenia kluczowych projektów dla informatyzacji administracji publicznej, realizowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji:
- Rozwój telewizji cyfrowej - Małgorzata Olszewska – wiceminister administracji i cyfryzacji;
- Narodowy Plan Szerokopasmowy i realizacja Europejskiej Agendy Cyfrowej - Małgorzata Olszewska – wiceminister administracji i cyfryzacji;
- Założenia Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa - Andrzej Ręgowski – wiceminister administracji i cyfryzacji;
- Polska cyfrowa - Unijna perspektywa finansowa 2014-2020 - Monika Dołowiec - Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Strukturalnych MAC.
Jak podkreśla MAiC, celem Linii Współpracy jest wspólna praca nad projektami cyfryzacyjnymi oraz dobra integracja już na etapie założeń projektów. Mają to umożliwić cztery, podzielone tematycznie, grupy robocze:
- ds. elektronizacji usług administracji
- ds. otwartego rządu
- ds. kompetencji cyfrowych i wykluczenia
- ds. sieci szerokopasmowych finansowanych ze środków UE
Grupy robocze będą prowadzone przez współprzewodniczących ze strony rządowej i samorządowej. Co ważne, w pracach grup roboczych będą również brali udział zaproszeni eksperci.
20 września 2012 roku, marszałkowie wszystkich województw podpisali list intencyjny, wyrażając tym samych chęć uczestnictwa w tej inicjatywie. W najbliższym czasie do inicjatywy przystąpią także przedstawiciele samorządów innych szczebli.
Szczegółowe informacje, wraz z materiałami konferencyjnymi znajdą się na stronie internetowej Ministerstwa.