Pracownik został zatrudniony w zakładzie budżetowym na stanowisku dyrektora z dniem 31 maja 2009 r. na podstawie umowy o pracę zawartej z burmistrzem gminy. Po rozwiązaniu umowy pracownik kontynuował zatrudnienie w zakładzie budżetowym na niższym stanowisku. Umowa została zawarta z dniem 1 kwietnia 2009 r. z dyrektorem zakładu budżetowego. W sierpniu 2009 r. pracownik zachorował.

W jaki sposób należy obliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego pracownika?

Odpowiedź

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika stanowi co do zasady przeciętne miesięczne wynagrodzenie, wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika samorządowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie, wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Powyższe wynika z ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) - dalej u.ś.p. W opisanej sytuacji, moim zdaniem, wszystko zależy od tego, czy faktycznie zmienił się płatnik składek. Stosownie bowiem do treści art. 36 ust. 4 u.ś.p., podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi zatrudnionemu bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie następujących umów, wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych umów sumuje się. Ponadto, stosownie do wyjaśnień ZUS, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych, nawet jeżeli w tych okresach nastąpiła zmiana wysokości wynagrodzenia na skutek zmiany stanowiska pracy lub zmiany warunków wynagradzania ustalonych w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy.