Procedury administracyjne i techniki prawodawcze w JST


Organizowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji szkolenie obejmuje dwa zjazdy po dwa dni, na które składa się część wspólna dla wszystkich tj. KPA (8 godzin zajęć) i techniki prawodawcze (8 godzin zajęć) oraz 16 godzinny blok specjalistyczny. W skład bloków wchodzą takie zagadnienia jak: pomoc społeczna, podatki i opłaty lokalne, zagospodarowanie przestrzenne, ochrona środowiska.


Projekt połączenia szkoleń z doradztwem prawnym spotkał się z dużym zainteresowaniem samorządów. Takie przedsięwzięcia są bardzo potrzebne, i to z doradztwem prawnym, orzecznictwem sądowym, gdyż to stwarza możliwość szerszego spojrzenia na sprawę, zauważa Krzysztof Jaworski, wójt gminy Brańsk. Samorządowiec podkreśla, że dobrze jest, jeśli w szkoleniu z danej jednostki samorządowej bierze udział kilku pracowników. Wtedy mają możliwość podyskutować jeszcze między sobą, zadawać odważniej trudne pytania, wzajemnie dokształcać się, analizuje wójt, który na szkolenie wysłał 9 pracowników z urzędu gminy.


Moi pracownicy po szkoleniu poczuli się bardziej pewni siebie. Są lepiej przygotowani, odważniejsi przy podejmowaniu decyzji, podkreślił wójt. Samorządowiec zwrócił uwagę, że organizacja szkoleń była na wysokim poziomie a materiały przygotowane stosowanie do tematu. Wójt gminy Brańsk szczególnie cenił sobie atmosferę towarzyszącą szkoleniom, każdy mógł zadawać pytania, a nawet był w dobrym słowa znaczeniu prowokowany do dyskusji, mówił samorządowiec.

Jaworowski podkreślił, że chociaż na szkoleniach nigdy nie oszczędzał to nie bez znaczenia pozostał także fakt, że organizowane przez resort administracji i cyfryzacji wydarzenie było bezpłatne.


Organizatorzy podkreślili, że program jest stale modyfikowany i dopasowywany do potrzeb słuchaczy, zaś tematy „wędrują” po Polsce - to znaczy w każdej z edycji (odbywają się dwie rocznie) realizowane są w innych lokalizacjach. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnej edycji szkoleń. Termin rozpoczęcia rekrutacji wyznaczono na 7 stycznia 2013 r. Na początku roku na stronie www.administracja.mac.gov.pl opublikowane zostaną lokalizacje szkoleń wraz z tematami zajęć. Szkolenia rozpoczną się z początkiem marca i potrwają do czerwca. Ogółem przewidziano ponad 1000 miejsc dla samorządowców z całej Polski.