Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie z na dziecko-opieka nad chorym dzieckiem. Pracodawca oprócz oświadczenia ZUS Z-15, zarządzał od pracownicy grafik godzin pracy z zakładu ojca dziecka.

Czy pracodawca ma takie prawo?

Pracodawca nie przyjął zwolnienia lekarskiego tej pracownicy.

Odpowiedź

 

Pracodawca, który wypłaca zasiłek opiekuńczy w razie wątpliwości może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Jeśli odmówi wypłaty zasiłku, a pracownik się z tym nie zgadza, może zwrócić się do ZUS o ustalenie prawa do zasiłku. ZUS wyda w tej sprawie decyzję, od której przysługuje odwołanie do sądu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) – u.ś.p., zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 u.ś.p.).

Zgodnie z § 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. poz. 444) przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku ZUS Z-15. W tym wniosku pracownik składa oświadczenie, że nie ma domownika, który mógłby w okresie choroby dziecka zapewnić mu opiekę. W przypadku opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 2 lat, tego oświadczenia nie składa się.

Jeśli pracodawca poweźmie wątpliwości co do tego, czy opiekę nad chorym dzieckiem może sprawować inny członek rodziny, może w tym celu przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Zgodnie z art. 68 ust. 1 u.ś.p. zarówno ZUS, jak i płatnicy składek są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

Na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz. U. Nr 65, poz. 743 z późn. zm.) kontrola prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny polega na ustaleniu, czy:
1) ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej,
2) ubezpieczony nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem,
3) poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę; nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Ubezpieczony może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku, jeżeli uważa, że zostały naruszone jego uprawnienia w tym zakresie (art. 63 ust. 1 u.ś.p.).