Jakie wynagrodzenie powinien otrzymywać nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, który ma następujące wykształcenie: technikum elektroniczne, licencjat z administracji?



Nauczyciel ten uczy przedmiotów zawodowych z zakresu elektroniki.

Odpowiedź

Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego zależy od poziomu wykształcenia i stopnia awansu zawodowego. W przedstawionym przykładzie wykształcenie nauczyciela mieści się w grupie "Pozostałe wykształcenie". Jeśli posiada on stopień nauczyciela mianowanego, to aktualnie, minimalna stawka jego wynagrodzenia zasadniczego powinna od 1 września 2010 r. wynosić 1552 zł.

Wysokość wynagrodzenia ustalona został w oparciu o treść załącznika do wskazanego w uzasadnieniu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) - dalej r.w.z.n.

Należy wrócić uwagę, że wspomniany w pytaniu nauczyciel nie posiada - w świetle obowiązującego prawa – kwalifikacji do nauczania przedmiotów zawodowych z zakresu elektroniki, lecz z zakresu administracji, np. w liceum ekonomicznym. Ponadto, warto sprawdzić, w jakich okolicznościach i na jakiej podstawie ów nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego.

Uzasadnienie

Stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa załącznik do r.w.z.n. wprowadzone przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 131, poz. 885).