Czy wymiana dwóch starych turbin wodnych o łącznej mocy 55 kW na dwie nowe o mocy 115 kW wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w zakresie budownictwa wodnego?

Wymiana turbin nie wiąże się z przebudową bloku elektrowni (MEW), polega jedynie na demontażu starych turbin i montażu nowych w istniejącym układzie doprowadzenia i odprowadzenia wody oraz nie wiąże się ze zmianą (zwiększeniem) wielkości poboru wody, która jest określona obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym udzielonym na pobór wody dla potrzeb MEW-u.

Odpowiedź

Same turbiny nie są urządzeniami wodnymi. Obiektem energetyki wodnej, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. e Prawa wodnego jest blok elektrowni, czyli obiekt tworzący całość techniczno - użytkową składającą się z wlotu i wylotu wraz z zamknięciami oraz instalacjami i urządzeniami elektrycznymi. Wymiana samych turbin, jeżeli nie wiąże się z przebudową bloku elektrowni nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych.

Uwagi

Należy jednak mieć na względzie, że niezależnie od czasu trwania takiej wymiany oraz technologii robót (wyłączenie z pracy jednej czy obu turbin równocześnie) w okresie trwania prac nie mogą być naruszone warunki szczególnego korzystania z wód zawarte w pozwoleniu wodnoprawnym dla MEW. Zmiana warunków wymagałaby uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (instrukcji gospodarowania wodą) na czas remontu.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)