Minister środowiska Henryk Kowalczyk i wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Król poinformowali na konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska o rozpoczęciu naboru wniosków w ramach Programu priorytetowego "Czyste Powietrze".

Jak podkreślił minister, testy systemu informatycznego obsługującego Program Czyste Powietrze przebiegły pomyślnie. - To dobry sygnał, że możemy rozpocząć nabór wniosków – powiedział.

Wnioski do wojewódzkich funduszy

Od 19 września obywatele będą mogli składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. W całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Podczas spotkań przedstawiciele resortu informują, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła.  Od 4 września resort środowiska przeprowadził już ponad 400 spotkań, na ten tydzień zaplanowanych jest 230. Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, aktualny harmonogram znajduje się w zakładce "Czyste Powietrze" na stronie Ministerstwa Środowiska. 

- Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach (…). Zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – mówi Henryk Kowalczyk.

103 mld złotych budżetu

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Czytaj też: Wskazana jest pomoc rządu w walce ze skutkami niskiej emisji

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Czytaj też komentarz praktyczny: Termomodernizacja do poziomu budynku pasywnego