18 marca weszła w życie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 32, poz. 159) - dalej u.z.pr.wod. Zgodnie z art. 1 pkt 54 lit. c - 7b starosta podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy, w której jest wnioskodawcą.

Czy starosta podlega wyłączeniu, gdy wnioskodawcą jest zarząd powiatu?

Czy pod pojęciem "starosta" należy rozumieć tylko starostę, czy też organy powiatu: zarząd powiatu i radę powiatu oraz jednostki organizacyjne powiatu?

Odpowiedź:

Moim zdaniem, w przypadku, gdy z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego występuje zarząd powiatu, starosta powinien się wyłączyć. Nie jest on organem tożsamym z zarządem powiatu, ale jest jego członkiem. Stąd można wywieść wniosek, że powinien być traktowany jako wnioskodawca.

Uzasadnienie:

W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych, np. wyroku NSA z dnia 5 czerwca 2007 r., II OSK 879/06, LEX nr 345956, wyroku WSA w Warszawie z 20 czerwca 2006 r., VII SA/WA 276/06, LEX nr 214075, wystarczy samo uprawdopodobnienie istnienia okoliczności, które mogą wywoływać wątpliwości co do bezstronności pracownika piastującego funkcję organu, aby wyłączyć ten organ z postępowania. W omawianej sytuacji, zawsze istnieje możliwość, że starosta powiatu, jako organ wydający decyzję może ustalić korzystniejsze warunki powiatowi, który wypłaca mu wynagrodzenie.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 32, poz. 159)