Dokładne wyjaśnienie treści SIWZ zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania ofert w pełni odpowiadających wymaganiom zamawiającego, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia sporów np. co do sposobu realizacji zamówienia już na etapie wykonywania umowy.

Udzielenie wyczerpujących i jednoznacznych odpowiedzi leży więc nie tylko w interesie wykonawców, ale również w interesie zamawiającego. Niedopuszczalnym zachowaniem zamawiającego jest udzielanie odpowiedzi wymijających, odpowiedzi z których treści nie można odczytać intencji autora SIWZ. Naganną praktyką jest także udzielanie odpowiedzi na zapytania w ten sposób, że odsyła się pytającego do zapisów SIWZ bez udzielenia żadnych dodatkowych wyjaśnień.

Wadliwa SIWZ nie może obciążać wykonawcy >>

Negatywne konsekwencje udzielania odpowiedzi nie rozwiewających wątpliwości wykonawców mogą także wystąpić jeszcze na etapie poprzedzającym zawarcie umowy. W trakcie oceny ofert może się bowiem okazać, iż treść SIWZ oraz udzielone odpowiedzi zostały różnie zinterpretowane przez poszczególnych wykonawców. Co do zasady taka sytuacja nie może być oceniana negatywnie, o ile nie wywołuje skutków w postaci nieuprawnionego wykluczenia wykonawcy, czy też odrzucenia oferty.

Przykład takiej sytuacji ilustruje postępowanie odwoławcze w sprawie o sygnaturze akt KIO 1641/14, KIO 1651/14. Wyrokiem z dnia 4 września 2014 r. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie wykonawcy od czynności polegającej na odrzuceniu oferty m.in. na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp z uwagi na wycenienie niektórych pozycji formularza ofertowego na poziomie „1 zł” za dzień prac członka zespołu wykonawcy. Jednym z argumentów jakie przemawiały w ocenie KIO za uwzględnieniem odwołania było stanowisko zamawiającego wyartykułowane na etapie udzielania odpowiedzi na pytania do SIWZ, a dotyczące sposobu kalkulacji oferty. Udzielając odpowiedzi na pytanie o możliwość przyjęcia do kalkulacji cen jednostkowych na poziomie „0 zł” lub bliskich zera zamawiający stwierdził, iż oferty będą oceniane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zapisami SIWZ dotyczącymi sposobu kalkulacji ceny. W ocenie KIO zamawiający udzielając takich wyjaśnień de facto nie odpowiedział wyczerpująco na pytanie i co istotne nie udzielił wykonawcom stanowczej odpowiedzi przeczącej, czyli uniemożliwiającej im przyjęcie w wycenie stawek „0” złotych lub bliskich zera.

Zamawiający musi rozwiać wątpliwości wykonawcy >>

Według KIO, w takich okolicznościach odpowiedź na pytanie mogła być rozumiana przez wykonawców w ten sposób, że zamawiający nie zanegował możliwości zaoferowania cen jednostkowych na wskazanym w pytaniu poziomie co oznaczało, iż dopuścił możliwość zaoferowania cen o jakich mowa w pytaniu. Przywołany przykład potwierdza istotne znaczenie udzielanych odpowiedzi. Odpowiedzi muszą być precyzyjne i jednoznaczne, tak by wszyscy potencjalni wykonawcy na ich podstawie mogli prawidłowo przygotować oferty. Udzielenie odpowiedzi niezawierającej jednoznacznego zakazu stosowania stawek wynagrodzenia dziennego na poziomie „1” zł może być bowiem odebrane jako przyzwolenie kalkulowania oferty w oparciu o takie stawki.