Czy zlecenie wyjazdu służbowego prezesa spółki z o.o., której 100% udziałowcem jest gmina miejska może podpisać prokurent samoistny?

Odpowiedź

Wydanie polecenia wyjazdu służbowego, jako zwykła czynność z zakresu prawa pracy, powinno być dokonane przez osobą uprawnioną w spółce właśnie do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.

Uzasadnienie

Co do zasady, w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz (jak również) w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub (albo) pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) – art. 210 (i odpowiednio art. 379) ustawy z dnia ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) – dalej k.s.h.

Należy jednak odróżnić reprezentowanie spółki w umowie czy też sporze od dokonywania wobec członka zarządu zwykłych czynności z zakresu prawa pracy do jakich należy np. udzielenie urlopu wypoczynkowego czy też właśnie wydanie polecenia wyjazdu służbowego. Jak wynika z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) - dalej k.p., pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Tak więc również wobec członka zarządu czynności tych powinna dokonywać osoba wyznaczona do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. Zasady te dotyczą dokonywania wszelkich czynności z zakresu prawa pracy, które nie wiążą się ze zmianą postanowień umowy łączącej członka zarządu ze spółką.

Jeśli więc w przedstawionym przypadku prokurent jest osobą uprawnioną do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy, to może wydać prezesowi polecenie wyjazdu służbowego. Jeśli jednak nie posiada takiego uprawnienia, to moim zdaniem nie ma podstaw, aby wydawał tego rodzaju polecenia służbowe.