Ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1985) komplikuje sytuację samorządów w zakresie określania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci w prowadzonych przez gminę publicznych przedszkolach w czasie przekraczającym ustalony przez organ prowadzący wymiar zajęć, w ramach bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.

Dotacje w oświacie - nowelizacja przepisów od 1 stycznia 2017 r. – pobierz bezpłatny ebook>>>

W/w ustawa w art. 2 znowelizowała ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 z późn. zm.) zmieniając zapis w art. 14 w ust. 5 pkt 1 o treści – rada gminy „określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę:”

na zapis, rada gminy „określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci w wieku do lat 5 w prowadzonych przez gminę:".


Zmiana spowodowała, zgodnie z § 32 ust. 2 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. z 2016 poz. 283) – jeżeli zmienia się treść przepisu upoważniającego do wydania aktu wykonawczego w ten sposób, że zmienia się (…), zakres spraw przekazanych do uregulowania aktem wykonawczym (…), przyjmuje się, że akt wykonawczy wydany na podstawie tego przepisu upoważniającego traci moc obowiązującą z dniem wejścia w życie przepisu zmieniającego treść przepisu upoważniającego, że dotychczasowe uchwały rad gmin w tej sprawie utraciły moc obowiązującą.


Ponieważ ustawa zmieniająca nie zawiera przepisów przejściowych i weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. 9 grudnia 2016 r. z tym dniem przestały obowiązywać podstawy do pobierania opłat, przestały obowiązywać uchwały rad gminnych w zakresie wprowadzenia tych opłat i określenia ich wysokości.

 

Dowiedz się więcej z książki
Rekrutacja do przedszkoli 2016/2017
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

Oczywistym jest, iż zdecydowana większość samorządów nie była w stanie przygotować i wdrożyć odpowiednich regulacji tak, by mogły one wejść w życie harmonijnie tzn. z chwilą utraty mocy uchwał dotychczasowych.

 
Biorąc pod uwagę, że nowe uchwały nie mogą wejść w życie z mocą wsteczną, konieczne jest ich ogłoszenie w wojewódzkim dzienniku urzędowym na zasadach właściwych dla aktów prawa miejscowego z zachowaniem co najmniej 14 dniowego okresu vacatio legis, opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci w prowadzonych przez gminę publicznych przedszkolach w czasie przekraczającym wymiar zajęć, w ramach bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki nie powinny być pobierane od rodziców przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy.