Zgodnie z zapowiedzią rzecznik rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w środę ma zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie premiera w sprawie wyborów samorządowych i wtedy oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza przed wyborami, które odbędą się 16 listopada. Do 8 września trzeba będzie zawiadomić PKW lub komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

Specyfiką tej kampanii jest to, że zbiegnie się z wyborami uzupełniającymi do Senatu, które odbędą się 7 września: na Śląsku w okręgu nr 73, w woj. świętokrzyskim w okręgu nr 82 oraz na Mazowszu w okręgu nr 47 i będą angażować liderów głównych sił politycznych

Kampania samorządowa PO ma ruszyć we wrześniu - wówczas zatwierdzone zostaną listy samorządowe i zaprezentowany program wyborczy. Platforma postanowiła nie wystawiać własnych kandydatów w miastach gdzie od wielu lat silną pozycję mają dotychczasowi, niezależni prezydenci. Chodzi m.in. o Katowice, Wrocław, Białystok - w tych miastach PO poprze odpowiednio: Piotra Uszoka, Rafała Dutkiewicza i Tadeusza Truskolaskiego.

W Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Lublinie będą startowali kandydaci PO. W tych miastach duże szanse na reelekcję mają Hanna Gronkiewicz-Waltz, Hanna Zdanowska, Paweł Adamowicz i Krzysztof Żuk.

Szef sztabu wyborczego PO Robert Tyszkiewicz przyznał w rozmowie z PAP w sierpniu, że w sejmikach wojewódzkich Platformę czeka "twardy bój", najtrudniejszy we wschodniej Polsce. Zapowiedział też aktywne zaangażowanie premiera i ministrów w kampanię wyborczą.

Także Prawo i Sprawiedliwość kończy układanie list i wyłanianie kandydatów. Jak zapewniają działacze PiS, nie ma większych problemów z dogadaniem się z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i kierowaną przez Jarosława Gowina Polską Razem, które podpisały z partią Jarosława Kaczyńskiego porozumienie polityczne.

"Jakieś napięcia na poziomie lokalnym są. Co jest budujące, na szczeblu centralnym rozmowy są bardzo konstruktywne. Konflikty są związane nie z liczbą miejsc na listach, chodzi o sprawy personalne, o osoby, które mocno skonfliktowały się z naszym środowiskiem. Damy sobie z tym na pewno radę" - zapewnił kierujący kampanią Joachim Brudziński (PiS). "Na ustalenie list mamy czas do października. Trwa ich ostateczne domykanie. W wyborach wielką wagę będą miały dla nas sejmiki wojewódzkie" - dodał.

PiS - jak zapowiedział Brudziński - podczas partyjnej inauguracji kampanii przedstawi szczegółowe programy samorządowe dla każdego województwa.

PiS wyłonił już kandydatów na prezydentów większości miast; postawił przede wszystkim na obecnych parlamentarzystów. Poseł Jacek Sasin wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy, Andrzej Jaworski będzie kandydował w Gdańsku, Tadeusz Dziuba - w Poznaniu, a Andrzej Szlachta w Rzeszowie. W Elblągu, Radomiu i Siedlcach oraz Ostrołęce PiS wystawi dotychczasowych prezydentów: Jerzego Wilka, Andrzeja Kosztowniaka, Wojciecha Kudelskiego oraz Janusza Kotowskiego, którzy mają realne szanse na reelekcję.

Przed PiS decyzja kto zostanie kandydatem na prezydenta Krakowa. Propozycję od partii Kaczyńskiego otrzymał Jarosław Gowin, który jednak oświadczył, że wolałby skoncentrować się na przyszłorocznych wyborach do Sejmu. Wobec tego, jak wynika z dotychczasowych doniesień, PiS postawi albo na posła Krzysztofa Szczerskiego, albo na Ryszarda Terleckiego.

W odróżnieniu od rozmów na prawicy w sprawie współpracy, rozmowy na lewicy - SLD i Twojego Ruchu - nie przyniosły rezultatu w postaci ścisłej współpracy w wyborach samorządowych.

6 września w Warszawie odbędzie się spotkanie organizacji, które zdecydują się dołączyć do porozumienia "SLD-Lewica Razem"; na razie tworzą je SLD, Unia Praczy, OPZZ. Sojusz deklaruje gotowość oddania połowy wszystkich miejsc na listach tego komitetu zainteresowanym organizacjom i działaczom. 6 września "SLD-Lewica Razem" przedstawić ma hasło i rozwiązania programowe.

Lider TR Janusz Palikot zapowiedział, że jego partia wystartuje osobno. Część polityków jego ugrupowania nie zgadza się z takim postanowieniem. We wtorek poinformowano, że posłowie Maciej Banaszak i Krzysztof Kłosowski opuścili klub Twojego Ruchu i przeszli do klubu SLD.

W sobotę obradować będzie Krajowa Rada Polityczna Twojego Ruchu; ma zatwierdzić połowę list do sejmików. Jako kandydaci partii na prezydentów miast wymieniani są m.in. Andrzej Rozenek w Warszawie i Jan Hartman w Krakowie. W nadchodzących wyborach ma wystartować 13 posłów Twojego Ruchu.

SLD i Twój Ruch zdołały się jednak porozumieć na niższym szczeblu. W Lublinie, wraz z kilkoma ugrupowaniami lewicowymi podpisano porozumienie o powołaniu wspólnego komitetu wyborczego. Przewiduje ono wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Lublina i wspólnej listy do rady miasta. Możliwa jest także współpraca m.in. w Pile i Wałbrzychu.

Jak poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński 6 września odbędzie się w Sandomierzu konwencja samorządowa Stronnictwa. Zostanie na niej przedstawiona "Deklaracja Samorządowa PSL", która będzie skupiała się wokół najważniejszych propozycji PSL dla samorządów. Partia zaprezentuje wówczas hasło wyborcze. "W trakcie kampanii będziemy podkreślać specyfikę wyborów samorządowych. Nie pozwolimy, żeby te wybory upartyjnić i sprowadzić do dobrze znanego konfliktu dwóch największych partii: PO i PiS" - deklaruje Kosiński.

Pod hasłem "Nowa Prawica - nowy samorząd" - kampanię samorządową rozpocznie ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego. Kongres Nowej Prawicy planuje zamknąć swoje listy wyborcze do połowy września. Jak powiedział PAP rzecznik partii Tomasz Sommer, priorytetem dla Nowej Prawicy będą wybory do sejmików i rad dużych miast. Według niego w wyborach na prezydentów miast wystartują: wiceprzewodniczący KNP Jacek Wilk jako kandydat w Warszawie, Zygmunt Kopacz - w Poznaniu, Artur Dziambor w Gdyni, Robert Maurer we Wrocławiu oraz Konrad Berkowicz w Krakowie. Sommer podkreślił, że Nowej Prawicy zależy na "promocji własnego szyldu" przed wyborami parlamentarnymi. (PAP)