Z uwagi na 6-cio miesięczny okres vacatio legis Kodeks wyborczy wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2011 r. O tym, czy najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się wg Kodeksu wyborczego , czy wg ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 190, poz. Z późn. zm.) [ Ordynacja ] a więc wg zupełnie różnych zasad (szczególnie do Senatu), rozstrzygnie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządzając wybory.

Jeżeli Prezydent postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów wyda przed 1 sierpnia br. to zgodnie z art. 16 ust. 2 Przepisów wprowadzających  odbędą się one wg Ordynacji . Jeżeli zaś decyzję ogłosi po tym dniu (najpóźniej 5 sierpnia br.) wybory zostaną przeprowadzone zgodnie z art. 16 ust. 1 Przepisów wprowadzających wg Kodeksu wyborczego.

Biorąc pod uwagę, że różnice między Kodeksem wyborczym a starą Ordynacją są bardzo istotne (różny jest np. czas i sposób przygotowania się do wyborów), można się spodziewać, że stronnictwa polityczne, ewentualni kandydaci i organy wyborcze negatywnie będą oceniać stan, w którym do ostatniej chwili nie będą pewni decyzji Prezydenta. Problem w tym, że trudno jest wskazać logiczne, racjonalne a co najważniejsze odpowiadające standardom demokratycznego państwa prawnego wyjście z tej sytuacji. Takim rozwiązaniem byłoby zarządzenie wyborów przez Prezydenta do dnia 5 lutego br. wg przepisów Ordynacji . Uwzględniając jednak skalę poparcia politycznego dla rozwiązań wprowadzonych Kodeksem wyborczym Prezydent z pewnością tego nie zrobi, ponieważ wtedy również narazi się na krytykę większości sił politycznych.

Ireneusz Krześnicki

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112)
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113)
Ustawa z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 190 z późn. zm.)


Pisaliśmy o tym również:
Nowy podział gminy na okręgi wyborcze
Nikłe szanse aby najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbyły się wg Kodeksu wyborczego?
Opublikowano Kodeks wyborczy