Odpowiedź

Jeżeli dobrze rozumiem pytanie, chodzi o niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy prowadzony przez organ prowadzący inny niż jednostka samorządu terytorialnego.

Taki ośrodek, jeżeli jest założony zgodnie z art. 82 ustawy o systemie oświaty i wpisany do rejestru placówek oświatowych, prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, powinien realizować zadania wynikające z:
- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 109, poz. 631) . Ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, realizując te zadania powinien również zatrudniać pedagogów i innych specjalistów legitymujących się kwalifikacjami, niezbędnymi do powołania zespołu wczesnego wspomagania rozwoju, o którym mowa w art. 71b ust. 2a ustawy o systemie oświaty oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 lutego 2009 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. Nr 23, poz. 133) . Ponadto rozporządzenie w sprawie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka reguluje, że ośrodek powinien posiadać pomieszczenia do prowadzenia zajęć z dziećmi i odpowiednie wyposażenie w sprzęt.

Po spełnieniu ww. warunków dyrektor ośrodka może powołać zespół wczesnego wspomagania rozwoju, dostosowany do potrzeb psychofizycznych dziecka.

Uzasadnienie

Przepis art. 71b ust. 2a ustawy o systemie oświaty reguluje możliwość powoływania zespołów wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Z art. 71b ust. 3 i 3a ustawy o systemie oświaty wynika, że dziecko powinno mieć opinię wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną (publiczną i niepubliczną) o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju (na podstawie wniosku rodziców i zaświadczenia lekarskiego)

Rozporządzenie w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka szczegółowo reguluje sposób postępowania przy organizacji tych działań, z dziećmi i ich rodzicami.

Aby otrzymać środki finansowe z budżetu państwa, w ramach części oświatowej subwencji ogólnej, placówka organizująca wczesne wspomaganie rozwoju dzieci musi składać sprawozdanie statystyczne w systemie informacji oświatowej, w terminie do dnia 30 września, informację o liczbie dzieci uczestniczących w zajęciach - na podstawie tej opinii o potrzebie wczesnego wspomagani rozwoju. To z kolei jest uwarunkowane, czy placówka spełniła wymagania dotyczące placówek oświatowych - uregulowane w ustawie o systemie oświaty i rozporządzeniach wykonawczych, o których wspomniałam wcześniej.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 109, poz. 631)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 lutego 2009 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. Nr 23, poz. 133 )