Otwierając międzynarodową konferencję zatytułowaną "Stosunki polsko-niemieckie w ćwierćwiecze później" na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypomniał, że to właśnie ten region zamieszkały jest przez wiele mniejszości narodowych, w tym 20 tysięczną mniejszość niemiecką.

Jak zaznaczył to zróżnicowanie regionu pod względem mniejszościowym oraz kontekst historyczny posłużyły nawiązaniu dobrej współpracy między lokalnymi samorządami z Warmii i Mazur a ich niemieckimi partnerami.

"Wymiar praktyczny współpracy z niemieckimi partnerami rozpoczął się z chwilą rodzenia się w Polsce samorządów. To właśnie małe ojczyzny w krótkim czasie nawiązywały relacje ze swoimi niemieckimi partnerami" - podkreślił marszałek. "Przyjazne relacje na poziomie lokalnym są wciąż utrwalane, o tym jak ważny jest kontekst kulturowy może świadczyć to, że w sejmiku warmińsko-mazurskim działa komisja do spraw współpracy z zagranicą, a przy marszałku działa także pełnomocnik do spraw współpracy z mniejszościami narodowymi - dodał Brzezin.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ocenił, że oba narody - Polaków i Niemców - łączy Europa i jej dziedzictwo. "Znając historię naszej ziemi, cenimy mieszkańców Warmii i Olsztyna - Mikołaja Kopernika, architekta Ericha Mendelsohna czy kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Budujemy mosty między małymi ojczyznami korzystając z dorobku dziedzictwa i sięgając do historii. Olsztyn od 20 lat współpracuje z niemieckimi miastami Offenburgiem i Gelsenkirchen" - dodał Grzymowicz.

Biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Rudolf Bażanowski ocenił, że "dobre relacje między sąsiadami zawsze owocują w dobro, dlatego należy o nie dbać i stale budować mosty porozumienia, wzajemnego poszanowania, co wcale nie oznacza, że należy zapomnieć o historii". Podkreślił, że w relacjach międzyludzkich należy sobie przebaczać, ale nie zapominać. "Pamięć o historii może ustrzec przed wkroczeniem na błędne ścieżki" - zaznaczył bp Bażanowski

W poniedziałek naukowcy z Polski i Niemiec dyskutują na temat różnych wymiarów współpracy polsko-niemieckiej w tym sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce i Polonii w RFN 25 lat po podpisaniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Będzie także mowa o miejscu obwodu kaliningradzkiego w polityce zagranicznej RFN.

W drugim dniu konferencji, we wtorek odbędzie się ceremonia uhonorowania pośmiertnego odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Stefana i Olgi Gumieniaków. Odznaczenia odbierze córka bohaterów Nina Błaszczuk.

W środę w ostatnim dniu konferencji uczestnicy przejadą szlakiem kompozytora pochodzącego z Warmii Feliksa Nowowiejskiego. Zwiedzą barczewski salon muzyczny, odwiedzą także jedyną zachowaną synagogę w powiecie olsztyńskim w Barczewie oraz wysłuchają koncertów organowych w bazylikach w Świętej Lipce oraz Olsztynie. (PAP)