List intencyjny w sprawie współpracy podpisali w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierz Sady.

Gminie zależy na współpracy z uczelnią, bo daje to szansę na powstanie pod Krakowem nowoczesnego ośrodka badawczo-rozwojowego, a przy okazji grzebowiska dla zwierząt - inwestycji, której od lat nie udało się w Krakowie zrealizować, a z której będą mogli korzystać krakowianie.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ i UR ma powstać w Rząsce w podkrakowskiej gminie Zabierzów. Będzie to ośrodek badawczy i edukacyjny. W budynku o powierzchni użytkowej ponad 8,8 tys. m kw. znajdą się m.in.: sale wykładowe, sale sekcyjne, Klinika Psów i Kotów, Klinika Ptaków, Gadów i Gryzoni oraz Ośrodek Chirurgii Eksperymentalnej.

„Centrum ma być ośrodkiem badawczym nad chorobami zwierzęcymi i odzwierzęcymi. Ma służyć także badaniom, jakie w swoich programach ma Collegium Medicum UJ, a które w początkowej fazie wykonuje się na zwierzętach. Będzie to także ośrodek edukacyjny. Wspólnie z UJ otworzyliśmy kierunek weterynaria i chcemy kształcić lekarzy tej specjalności. Naszym marzeniem jest, aby po utworzeniu odpowiedniej bazy móc kształcić także studentów z zagranicy” - mówił rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierz Sady.

Przy centrum ma działać grzebowisko wraz ze spopielarnią małych zwierząt. Centrum miałoby powstać najwcześniej w latach 2016-2017. Uczelnia chce zdobyć pieniądze na tę inwestycję z budżetu UE 2014-2020. Jej koszt jest szacowany na 150 mln zł.

Podobna suma będzie potrzebna na budowę farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w rejonie ul. Łupaszki w Krakowie na terenie należącym do Uniwersytetu Rolniczego. Inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów, w pierwszym powstanie farma słoneczna o mocy 2 MW.

W ciągu najbliższych dwóch lat uczelnia zamierza wybudować parking przy linii kolejowej prowadzącej z Krakowa Głównego do Balic. Obiekt ten miałby być włączony do miejskiego sytemu park&ride.

Władze Krakowa deklarują wsparcie dla uczelni przy załatwianiu formalności związanych z inwestycjami, a jeśli zajdzie potrzeba także przy budowie dróg dojazdowych.

wos/ hes/ bk/