Wójt gminy odmówił przyznania mężczyźnie specjalnego zasiłku opiekuńczego, w związku ze sprawowaniem przez niego opieki nad chorym ojcem.


Organ ustalił, iż mężczyzna był zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Zatem, jego zdaniem, brak było rezygnacji z zatrudnienia w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym ojcem.


Mężczyzna zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd przypomniał, iż specjalny zasiłek opiekuńczy jest niejako wynagradzaniem przez Państwo osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny. W przeciwnym wypadku to Państwo musiałoby się wywiązać z obowiązku opieki nad swoim obywatelem.

Zatem to sam fakt nie pozostawania w zatrudnieniu, spowodowany koniecznością opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny musi być decydujący dla ustalenia prawa do zasiłku opiekuńczego.

Nie ma tu żadnego znaczenia czy osoba opiekująca się zrezygnowała z trwającego zatrudnienia czy też w ogóle z samego podjęcia zatrudnienia – podkreślił sąd.

Zdaniem WSA fikcją byłoby wymaganie od osób niepracujących z uwagi na sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, podjęcia przez te osoby pracy po to, by następnie z niej zrezygnować dla spełnienia przesłanki otrzymania świadczenia.
 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 2 października 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 645/14, nieprawomocny