Sejmik województwa uchwalił statut samodzielnemu publicznemu psychiatrycznemu zakładowi opieki zdrowotnej (SPP ZOZ). W ramach jego struktury wyodrębniono dwa przedsiębiorstwa tj. szpital i zespół poradni specjalistycznych. Wśród jednostek organizacyjnych szpitala umieszczono zakład opiekuńczo – leczniczy z rehabilitacją psychiatryczną.

Wojewoda zaskarżył statut.


Jego zdaniem jego zapis doprowadził do sytuacji, w której stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne realizowane będą w ramach przedsiębiorstwa pod nazwą "szpital" udzielającego stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych szpitalnych.


Zatem przedsiębiorstwo "szpital" prowadzić będzie więcej niż jeden rodzaj działalności leczniczej. Co prawda ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) nie zabrania prowadzenia przez podmiot leczniczy więcej niż jednego rodzaju działalności leczniczej, ale wymaga, by dla każdego rodzaju tej działalności wyodrębniano przedsiębiorstwo – podkreślił organ nadzoru.

WSA przyznał rację wojewodzie.

Sąd uznał, iż zakład opiekuńczo – leczniczy z rehabilitacją psychiatryczną jako realizujący świadczenia zdrowotne stacjonarne i całodobowe inne niż szpitalne nie może stanowić w obecnym stanie prawnym tj. na podstawie przepisów ustawy o działalności leczniczej, jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa o nazwie ‘szpital’.

W strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego zakład powinien być wyodrębnionym od szpitala przedsiębiorstwem – podkreślił WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 13 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 855/13, nieprawomocny