Organ podatkowy określił gminie kwotę podatku VAT.

Gmina odwołała się od decyzji.

Jej zdaniem przekazanie nieruchomości nabytych przez nią z mocy prawa na realizację jej zadań własnych, w szczególności na drogi gminne i wodociągi, a następnie ich przekazanie powinno być poza systemem VAT.

WSA uznał skargę za zasadą.

W ocenie sądu, aby uznać, że gmina jest opodatkowana VAT należy poczynić analizę, która składa się z dwóch etapów:

Po pierwsze należy stwierdzić czy daną czynność należy zakwalifikować jako czynność wchodzącą w zakres działalności gospodarczej i tym samym przypisać gminie status podatnika VAT.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Następnie w sytuacji uznania gminy za podatnika VAT należy ocenić, czy mamy wówczas do czynienia z działaniem gminy jako organu władzy publicznej a jeżeli tak, to czy pomimo to istnieją argumenty w postaci znaczącego zakłócenia konkurencji przemawiające za koniecznością opodatkowania gminy VAT. Co więcej owo zakłócenie konkurencji musi mieć charakter rzeczywisty.

Zatem wywłaszczenie za odszkodowaniem, które dotyczy majątku prywatnego gminy, nie zaś jej majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Sytuacja gminy jest identyczna z sytuacją osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej posiadającej nieruchomość, która w sytuacji jej wywłaszczenia również nie podlega opodatkowaniu VAT – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 7 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 1206/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów