Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Jeden z mieszkańców gminy zwrócił się do wójta o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu przywrócenia stosunków wodnych na jego działce.

Wójt odmówił wszczęcia postępowania. Wyjaśnił, iż wniosek mieszkańca dotyczy sprawy już rozpatrywanej i zakończonej ostateczną decyzją SKO.


W skardze do WSA mieszkaniec tłumaczył, iż stan wód na jego gruncie jest teraz inny niż ustalony w poprzednim postępowaniu a jego wniosek dotyczy zmiany stosunków wodnych powstałej już po prawomocnym zakończeniu poprzedniego postępowania i po wykonaniu decyzji ostatecznej.

WSA uwzględnił skargę.

Zdaniem sądu w sprawach dotyczących naruszenia stosunków wodnych, nie jest możliwe, odgórne założenie tożsamości przedmiotowej postępowań, bez przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania wyjaśniającego.

Stwierdzenie, że stan faktyczny i prawny sprawy inicjowanej kolejnym wnioskiem jest tożsamy ze stanem faktycznym i prawnym sprawy wcześniej zakończonej ostateczną decyzją, może prowadzić jedynie do umorzenia później wszczętego postępowania.

WSA zwrócił uwagę, iż sprawy dotyczące naruszenia stosunków wodnych z reguły są skomplikowane pod względem faktycznym.
Niejednokrotnie ustalenie czy nastąpiła na gruncie zmiana stosunków wodnych wymaga sięgnięcia do wiedzy specjalistycznej z zakresu hydrologii, gospodarki wodnej, postępowań wodnoprawnych, melioracji wodnych – podkreślił sad.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 7 października 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 689/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.