Na właścicielu lasu ciąży obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lasu poprzez ponowne wprowadzenie roślinności leśnej (upraw leśnych) i doprowadzenia np. do odtworzenia leśnego charakteru gruntu – uznał WSA w Warszawie.

Spółka wystąpiła do organu ewidencyjnego z wnioskiem o zmianę klasyfikacji gruntów, występujących na jej działkach. Spółka argumentował, że przedmiotowy grunt utracił charakter lasu. Prezydent miasta odmówił dokonania zmiany na podstawie operatu gleboznawczej klasyfikacji gruntów przyjętego do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego po rozpatrzeniu odwołania spółki utrzymał w mocy decyzję prezydenta.

WSA rozpatrując skargę przypomniał, iż zgodnie z art. 3 ustawy o lasach   lasem jest także grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną, drzewami i krzewami oraz runem leśnym. WSA podkreślił, iż nawet jeśli z jakichkolwiek przyczyn działki skarżącego pozbawione zostałyby drzewostanu, nie prowadzi to do utraty przez nie leśnego charakteru i nie może stanowić podstawy do dokonania zmiany gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Co więcej, skarżący powinien doprowadzić do odtworzenia leśnego charakteru swojego gruntu, gdyż jako właściciel obowiązany jest dbać o swój las. Czasowy brak roślinności leśnej nie jest podstawą do przeklasyfikowania gruntu leśnego na nieleśny. Gdyby dopuścić taką możliwość, każdy właściciel lasu poprzez wykarczowanie go (pozbawienie lasu roślinności) mógłby doprowadzić swój teren do utraty charakteru leśnego. Czasowy brak roślinności leśnej nie jest podstawą do przeklasyfikowania gruntu leśnego na nieleśny. Gdyby dopuścić taką możliwość, każdy właściciel lasu poprzez wykarczowanie go (pozbawienie lasu roślinności) mógłby doprowadzić swój teren do utraty charakteru leśnego.

Ponadto skarżący błędnie upatrywał podstawy do zmiany gleboznawczej klasyfikacji gruntów w wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub leśnej, następujące z chwilą rozpoczęcia procesu budowlanego. Takie wyłączenie odnosi się tylko do gruntów podlegających faktycznemu wyłączeniu z produkcji. Bez przeprowadzenia stosownych procedur, tj. uzyskania zgody właściwego organu na przeznaczenie terenu leśnego na cele nieleśne, decyzyjnego wyłączenia gruntu spod gospodarki leśnej i dokonania zmian w ewidencji gruntów (następczego), formalnie nie może dojść do utraty przez działkę statusu prawnego lasu.

Na podstawie: Wyrok WSA w Warszawie z 18 maja 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 540/11

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.)