Jedna z mieszkanek gminy zwróciła się do wójta o udostępnienie jej informacji publicznej w postaci umowy o dofinansowanie jednego z projektów z funduszy europejskich.

W związku z brakiem reakcji po stronie organu, kobieta wniosła skargę na bezczynność wójta.

W dniu wniesienia skargi, a przed wydaniem orzeczenia przez sąd, wójt wydał decyzję o udostępnieniu informacji publicznej, o których udostępnienie wnosiła skarżąca.

WSA przypomniał, iż udzielenie informacji publicznej jest czynnością materialno – techniczną i dla swej skuteczności nie wymaga formy decyzji administracyjnej.

Forma decyzji administracyjnej wymagana jest wówczas, gdy organ odmawia udostępnienia informacji publicznej lub umarza postępowanie o udostępnienie informacji.

Więcje informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

Pod pojęciem "odmowy udostępnienia informacji publicznej" należy rozumieć sytuację, w której organ posiada informację o charakterze publicznym, ale jej nie udostępnia z uwagi na ochronę danych osobowych, tajemnicę zawodową, służbową, państwową, skarbową, statystyczną czy inną tajemnicę ustawowo chronioną bądź prawo do prywatności.

W sytuacji natomiast, gdy organ odmawia udostępnienia informacji publicznej z tego powodu, że nie dysponuje żądanymi informacjami, wówczas forma decyzji administracyjnej przewidziana dla odmowy udzielenia informacji nie jest wymagana.

Podobnie stwierdzenie przez organ, iż żądane informacje nie stanowią informacji publicznej, skutkują jedynie koniecznością powiadomienia wnoszącego, że jego wniosek nie znajduje podstaw w przepisach prawa – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 5 listopada 2015 r., sygn. akt II SAB/Bk 66/15, nieprawomocny