Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Rada miejska podjęła uchwałę dotyczącą poboru podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego w formie inkasa, powołania inkasentów oraz ustalenia dla nich wynagrodzenia.


Uchwała zapadła jednogłośnie w obecności 13 radnych. Wśród głosujących za podjęciem uchwały byli między innymi radni, którzy na mocy podjętej uchwały ustanowieni zostali inkasentami.

W związku z wszczętym postępowaniem w prokuraturze dotyczącym podjętej uchwały, rada miejska uchyliła ją na kolejnym posiedzeniu. Powołała się na zapis ustawy o samorządzie gminnym mówiący o tym, że radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego.

Prokurator jednak wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały.

Burmistrz wyjaśnił, że zaskarżona uchwała już nie obowiązuje. Zatem jego zdaniem nie zachodzi podstawa do stwierdzenia nieważności uchwały, a jedynie wskazania, że została podjęta z naruszeniem prawa.

Prokurator tłumaczył, iż nastąpiło pobranie podatku od podatników ustalonego na podstawie indywidualnych rozstrzygnięć, co oznacza, iż uchwała wywołała skutki i następstwa w sferze interesu prawnego adresatów.

WSA przypomniał, iż zmiana lub uchylenie uchwały zaskarżonej do sądu administracyjnego nie czyni zbędnym dokonania oceny jej legalności i wydania przez sąd wyroku, jeżeli zaskarżona uchwała może być zastosowana do sytuacji z okresu poprzedzającego moment wyeliminowania jej z obrotu prawnego.

Zdaniem sądu uprzednie uchylenie zaskarżonej uchwały nie czyni bezprzedmiotowym rozpoznania skargi na tę uchwałę.

Jest to spowodowane tym, że zaskarżony akt prawa miejscowego traci moc obowiązującą ze skutkiem ex nunc, tzn. z dniem wejścia w życie przepisu uchylającego (zawartego w ustawie bądź uchwale), natomiast wyrok sądu administracyjnego stwierdzający nieważność uchwały wywiera skutki prawne ex tunc, tzn. z mocą wsteczną.

W tej ostatniej sytuacji uchwałę należy potraktować tak jakby nigdy nie została podjęta. Natomiast w przypadku niestwierdzenia nieważności uchwały jej przepisy mogłyby w dalszym ciągu być stosowane w okresie jej obowiązywania, a więc od momentu wejścia uchwały w życie do czasu wejścia w życie nowej regulacji – wyjaśnił WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 5 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 1069/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.