Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Wójt gminy odwołał dyrektor gimnazjum ze sprawowanego przez nią stanowiska. Przyczyną odwołania była negatywna ocena jej pracy.

Ocena została dokonana przez organ w porozumieniu z kuratorem oświaty, po zasięgnięciu wymaganych prawem opinii oraz po zapoznaniu nauczyciela z projektem oceny i wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń.

Dyrektor odwołała się do sądu administracyjnego. Jej zdaniem bowiem wydane wobec niej negatywne opinie nie były należycie uzasadnione.

WSA uznał skargę za niezasadną.

Wyjaśnił, iż sąd administracyjny bada zgodność z prawem zarządzenia o odwołaniu dyrektora. Koncentruje się zatem wyłącznie na ustaleniu, czy odwołanie dyrektora było poprzedzone wydaniem wobec niego negatywnej opinii oraz czy opinia ta została wydana w ramach przepisanej prawem procedury.

Sąd zwrócił uwagę, iż ocena pracy nauczyciela nie jest dokonywana w ramach postępowania administracyjnego i nie ma formy aktu administracyjnego. Prawidłowość i rzetelność negatywnej oceny pracy nauczyciela podlega kontroli sądu pracy rozpatrującego powództwo o przywrócenie do pracy.

Sąd administracyjny nie jest sądem pracy i nie może kwestionować treści opinii wydanej wobec nauczyciela przez uprawniony organ, w tym także - kwestionowanie jej uzasadnienia – uznał WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 6 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 685/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.