Jedna z mieszkanek gminy wystąpiła z wnioskiem do rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) o udostępnienie jej informacji publicznej w postaci sprawozdania z kontroli komisji rewizyjnej.

Kobieta wniosła skargę na bezczynność organu. W toku postępowania adresat wniosku nie udzielił jej bowiem odpowiedzi, czym naruszył prawo do informacji publicznej.

W odpowiedzi na skargę organ wyjaśnił, iż mieszkanka gminy wnioskowała o przesłanie na jej adres domowy kserokopii dużej ilości dokumentów.

Członkowie zarządu ROD swoją funkcję pełnią społecznie i są zobowiązani do racjonalnego gospodarowania zgromadzonymi środkami finansowymi, dlatego organ nie posiada funduszy na kserowanie dużej ilości dokumentów i ich przesyłanie skarżącej.

WSA przypomniał, iż dostęp do informacji publicznej jest co do zasady bezpłatny.

Odstąpienie od zasady bezpłatności może się pojawić tylko w sytuacji kiedy podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku.

Podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Z tego powodu, iż ktoś nie uiścił opłaty nie można wydać decyzji o odmowie udzielenia informacji publicznej, bądź pozostawić wniosek o jej udzielenie bez rozpoznania.

Organ nie może uzależnić udostępnienia informacji publicznej od uiszczenia opłaty.

Dostęp do informacji nie jest uzależniony od posiadanych przez organ zasobów finansowych pozwalających na przygotowanie do udostępnienia informacji publicznej w formie określonej przez wnioskodawcę – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 4 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SAB/Łd 41/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów