Rada gminy uchwaliła statut gminy, w którym uregulowała między innymi zasady tworzenia i funkcjonowania klubów radnych.

Wojewoda wniósł skargę na uchwałę do sądu administracyjnego. Uznał, że wskazanie w kontrolowanej uchwale pięciu osób jako minimalnej liczby radnych tworzących klub, przy ustawowym składzie rady wynoszącym 15 radnych, w istotny sposób ogranicza możliwość zrzeszania się w formie klubów wszystkich radnych wchodzących w skład rady.

W odpowiedzi na skargę wójt gminy wyjaśnił, że jednostki samorządu terytorialnego mają zagwarantowaną swobodę określania swoich struktur wewnętrznych w granicach ustaw.

WSA przypomniał, iż określając zasady działania klubów, rada nie może stwarzać przeszkód w korzystaniu przez radnych z prawa zrzeszania się w klubach według określonych kryteriów, najczęściej politycznych lub społecznych.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd zwrócił uwagę, iż przy niewielkiej liczebności ustawowego składu rady, ustalenie w statucie gminy wysokiego progu liczbowego tworzenia klubu radnych stanowi istotne naruszenie ustawy o samorządzie gminnym.

Nie można tak interpretować ustawy, aby wolność zrzeszania się radnych w klubach formalnie gwarantować, ale w praktyce w istocie ograniczać.

Ustanawianie progów liczbowych umożliwiających tworzenie i funkcjonowanie klubów radnych, na bardzo wysokim poziomie – a tak jest w przypadku, gdy ustanawia się go na poziomie 1/3 składu rady – w praktyce dezawuuje wolność zrzeszania się, rozumianą w kontekście tej sprawy, jako wolność zakładania klubów radnych – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 7 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 40/17, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów