Rada gminy uchwaliła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Prokurator zaskarżył jeden z zapisów regulaminu.

W regulaminie nałożono na właścicieli nieruchomości obowiązek usunięcia lub co najmniej ograniczenia śliskości na terenie ich nieruchomości. Środki użyte do tych celów miały zostać usunięte niezwłocznie po ustaniu przyczyn ich zastosowania.

Prokurator uznał, iż rada gminy nakładając na właścicieli nieruchomości obowiązki przekroczyła zakres delegacji ustawowej.

W odpowiedzi na skargę wójt wyjaśnił, iż rada została wprost upoważniona do szczegółowego określenia czynności w postaci odgarniania i pryzmowania śniegu i lodu w miejsca nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszym i pojazdów oraz usunięcie lub ograniczenie śliskości.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

WSA przypomniał, iż regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy jest aktem prawa miejscowego, a jego treść powinna być ustanowiona na podstawie i w granicach zawartych w ustawie.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2012, poz. 391 z późn. zm.) rada jest uprawniona jedynie do określenia wymagań w zakresie uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego.

W oparciu o taką delegację nie można było nakazać właścicielom nieruchomości usuwania bądź ograniczania śliskości na terenie nieruchomości, dodatkowo zobowiązując ich do usunięcia środków użytych w celu ograniczenia śliskości i wskazując termin wykonania tego obowiązku jako niezwłoczny – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 12 lutego 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 1138/15, nieprawomocny 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami