Jak podkreśla wrocławski magistrat współpraca z Rejkiawikiem trwa od 2014 r., m.in. za sprawą warsztatów urbanistycznych w ramach projektu DiverCITY. „Pieniądze islandzkiego podatnika są również obecne we Wrocławiu dzięki Funduszom Norweskim, z których powstało m.in. Centrum Historii Zajezdnia” - powiedział dziennikarzom prezydent Wrocławia.
Dutkiewicz podkreślił, że stolica Islandii jest bardzo dobrze, dynamicznie zarządzanym miastem. „To miasto może być dla Wrocławia partnerem w wymianie doświadczeń w wielu obszarach. Na przykład wczoraj mieliśmy z naszymi gośćmi ciekawą rozmowę na temat kształtowania demokracji i budowania społeczeństwa obywatelskiego” - mówił Dutkiewicz.
Jednym z obszarów współpracy ma być rewitalizacja. „Chcemy by ten proces nie miał tylko charakteru architektoniczno-urbanistycznego, ale również był procesem społecznym. Pokażemy nasze przykłady z Nadodrza i Przedmieścia Oławskiego i zapytamy naszych partnerów o ich doświadczenia” - powiedział prezydent Wrocławia.
Podkreślił, że o ile podpisane porozumienie zakłada współprace między poszczególnymi instytucjami miejskimi Wrocławia i Rejkiawiku, to jednak najważniejszym jego efektem będą różnego rodzaju inicjatywy społeczne.
Burmistrz Rejkiawiku Daggur B. Eggertson powiedział, że oba miasta mają wiele wspólnego. "Oba miasta dynamicznie się rozwijają szukając inteligentnych rozwiązań i oba są pełne młodych ludzi” - mówił. Dodał, że zależy mu na partnerstwie z polskim miastem, ponieważ Polacy na Islandii są najliczniejszą mniejszością.
Eggertson zwrócił również uwagę, że porozumienie pomiędzy miastami zostało podpisane na niedługo przed uruchomieniem bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Wrocławiu i Rejkiawikiem (połączenie zostanie uruchomione w maju).(PAP)