Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Starosta otrzymał informację od WIOŚ, że w trakcie przeprowadzonej kontroli kontrolowany nie przedstawił do wglądu żadnych dokumentów świadczących o uregulowaniach formalno-prawnych w zakresie ochrony środowiska.

Z posiadanych informacji organu wynika, że zakład nie posiada pozwolenia na wprowadzanie pyłów lub gazów, nie dokonał też zgłoszenia eksploatacji instalacji. W związku z powyższym wezwano do złożenia wyjaśnień i uregulowania stanu formalno-prawnego. Niestety, ze strony zakładu nie zostały podjęte żadne działania. Starosta nie posiada dokładnych informacji, czy prowadzona działalność podlega pod zgłoszenie czy też pod pozwolenie na wprowadzanie pyłów lub gazów.

Jakie dalsze postępowanie powinien podjąć organ?

ODPOWIEDŹ:

W opisanym w pytaniu przypadku starosta jest organem ochrony środowiska właściwym do wydania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza oraz do przyjęcia zgłoszenia instalacji. W związku z tym jest również organem właściwym do oceny, czy dana instalacja wymaga pozwolenia emisyjnego, czy tylko zgłoszenia (a może żadnego z nich)


Zgodnie z art. 378 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., organem ochrony środowiska właściwym w sprawach, o których mowa w art. 115a ust. 1, art. 149 ust. 1, art. 150, art. 152 ust. 1, art. 154 ust. 1, art. 178, art. 183, art. 237 i art. 362 ust. 1-3 p.o.ś., jest starosta. Art. 152 p.o.ś. dotyczy zgłoszenia instalacji, a art. 183 p.o.ś. pozwolenia.


W związku z tym, jeżeli prowadzący instalację nie udzielił organowi ochrony środowiska wystarczających wyjaśnień lub nie udzielił ich w ogóle, według mnie, starosta powinien w danym zakładzie przeprowadzić kontrolę w celu dokonania niezbędnych ustaleń.

Uprawnienie starosty do kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska wynika z art. 379 ust. 1 p.o.ś. Zgodnie z art. 379 ust. 3 p.o.ś., kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony m.in. do:
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w art. 379 ust. 3 p.o.ś. (art. 379 ust. 6 p.o.ś.).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.