Wójt gminy Ostróda został ukarany przez wojewodę za opóźnienia w wydaniu decyzji o lokalizacji inwestycji, tj. sieci wodociągu i kanalizacji. Wójt tłumaczył się, że skoro inwestor zmodyfikował swój pierwotny wniosek, to termin na wydanie decyzji liczy się od dnia, w którym ten drugi wniosek wpłynął.

W sumie postępowanie trwało 105 dni. Ale według wójta należało od obligatoryjnego terminu 65 dni odliczyć czas na zapoznanie się z materiałem oraz termin do modyfikacji.  

Uzupełnienie wniosku

Minister Infrastruktury nie podzielił argumentów wójta, gdyż zdaniem ministra - modyfikacja wniosku inwestora nie była nowym wnioskiem.

Czytaj:  WSA: Operat szacunkowy nie może budzić wątpliwości

Wójt zaskarżył decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA w Warszawie 3 marca 2016 r. nie uwzględnił tej skargi, złożonej na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według przepisu w przypadku niewydania przez właściwy organ decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi, w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Zapoznanie z aktami nie wymaga 7 dni

WSA podkreślił, że należało odliczyć od 105 dni postępowania siedem dni, gdyż zapoznanie się z aktami wlicza się do 65 dniowego terminu.

Czytaj: Izdebski Hubert, Zachariasz Igor, Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz

 

Wójt złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego zarzucając błędna kontrolę instancyjną i nieprawidłowe wyliczenie terminu.

NSA oddalił tę skargę. Przepis ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu jest jasny, a do terminów potrzebnych na wydanie postanowienia nie wlicza się okresu zawieszenia postępowania.

Pismo inwestora modyfikujące wniosek wpłynęło 3 sierpnia 2011 i dotyczyło trzech działek, przez które nie przechodziła sieć kanalizacyjna. Reszta planu pozostała bez zmian.

- Zapoznanie się z aktami nie jest czynnością nadzwyczajną - powiedział sędzia Andrzej Jurkiewicz. - Początek terminu należy więc liczyć od 26 maja 2011 roku, bez przerw - dodał.

Sygnatura akt II OSK 2358/ 16, wyrok z 25 września 2018 r.