Ministerstwo Środowiska odpowiadając na interpelację posłów Jarosława Górczyńskiego i Piotra Zgorzelskiego wyjaśnia, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012, poz. 391) gmina zapewnia czystość i porządek na swoim terenie i tworzy warunki niezbędne do ich utrzymania. Jednym z elementów zapewnienia czystości i porządku jest zorganizowanie przez gminy systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Zgodnie z art. 6k ust. 2 ww. ustawy rada gminy określa stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę m.in. ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych. Oznacza to, że gmina po określeniu stawki opłaty na podstawie wytwarzanych na terenie gminy odpadów powinna zapewnić odbiór wszystkich odpadów wytworzonych na danej nieruchomości. Zgodnie z art. 6r ust. 3 rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w szczególności ilość odbieranych odpadów komunalnych. W przypadku większej ilości odpadów wytwarzanych na danej nieruchomości niż wynikająca z zadeklarowanej liczby osób zamieszkałych wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma możliwość skorzystania z zapisów art. 6o ww. ustawy i określenia, w drodze decyzji, nowej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Natomiast, określając stawki opłat po raz pierwszy, należy się liczyć z faktem, że na początku wzrośnie ilość wytworzonych odpadów.

Źródło: www.sejm.gov.pl