Jeżeli właściciel nieruchomości zadeklarował, że będzie segregował odpady, a z informacji od przedsiębiorców odbierających odpady komunalne wynika, że nie segreguje, to czy ma tu zastosowanie art. 6o ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g., zgodnie z którym "w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, wójt, burmistrz, prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze" czy tylko przepis art. 6p? Jeżeli tylko z art. 6p, to co należy zrobić jak ten artykuł zostanie uchylony?


Odpowiedź:

Jeżeli właściciel nieruchomości złożył deklarację o wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami, to nie ma zastosowania art. 6o u.u.c.p.g. W przypadku gdy właściciel nieruchomości zadeklarował selektywna zbiórkę odpadów, a nie zbiera selektywnie wytworzonych odpadów, zastosowanie znajdzie art. 9f u.u.c.p.g.


Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przedsiębiorca stwierdzi, że właściciel nieruchomości nie segreguje odpadów, to wójt (burmistrz, prezydent miasta) nalicza właścicielowi opłatę w wysokości przewidzianej za odbiór odpadów niesegregowanych. Po naliczeniu opłaty za odbiór niesegregowanych odpadów wójt naliczy zaległość z tytułu opłaty nieuiszczonej w należnej wysokości. Od decyzji właścicielowi nieruchomości przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie skarga do sądu administracyjnego.Nie planuje się zmiany polegającej na uchyleniu art. 6p u.u.c.p.g.@page_break@


Uzasadnienie:

Jeśli właściciel nieruchomości w wymaganym terminie złoży deklaracje o wymaganej opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie wydaje żadnej dodatkowej decyzji. To właściciel nieruchomości, stosując się do uchwały określającej wysokość opłat za odbiór odpadów komunalnych, ustala należną stawkę tej opłaty.

Obowiązek prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest obowiązkiem ustalanym w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie, zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. a u.u.c.p.g., wobec czego jego niedopełnienie jest wykroczeniem z art. 10 ust. 2a u.u.c.p.g. Po otrzymaniu powiadomienia określonego w art. 9f u.u.c.p.g. wójt (burmistrz lub prezydent miasta) powinien podjąć działania zmierzające do pociągnięcia właściciela nieruchomości do odpowiedzialności za wykroczenie.