Powodem przekazania spaw wojewodom było załatwianie spraw z zakresu unijnej koordynacji ze sporym opóźnieniem.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500 plus” pozwala na udzielenie wsparcia rodzinie bez względu na  to, w jakim kraju UE przebywa wnioskodawca, a w jakim pozostali członkowie rodziny. Wymagane jest jednak spełnienie warunków, jakie nakładają na wnioskodawcę przepisy kraju, w którym jest on ubezpieczony lub zatrudniony.

W wyniku uchwalenia przez parlament pakietu zmian dla rodzin sprawy z zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które do tej pory pozostawały w gestii marszałków województw, od 2018 roku zostały przekazane wojewodom.

Przekazanie wojewodom prowadzenia spraw dotyczących unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego jest zdaniem resortu rodziny tym bardziej uzasadnione, że jest to zadanie z zakresu administracji rządowej, które zostało jedynie zlecone samorządom województwa.

Dzięki zmianie minister rodziny zyskał znacznie większy wpływ na egzekwowanie efektywnej realizacji zadań  zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Marszałkowie województw przekazali do wojewodów w sumie 242 313 spraw dotyczących świadczenia wychowawczego i świadczeń rodzinnych (dodatkowo 130 spraw z zakresu zasiłku dla opiekuna, co stanowi najmniejszą skalę spraw). Postępowania administracyjne wszczęli tylko w 42,44 proc. wszystkich spraw (w 57,56 proc. spraw nie podjęli żadnych czynności).

Z urzędów marszałkowskich do urzędów wojewódzkich trafiło również 34 016 spraw inicjowanych przez instytucje zagraniczne.

Brak wszczęcia przed 1 stycznia 2018 roku postępowania w zakresie świadczenia wychowawczego w największym stopniu dotyczy samorządów województw: opolskiego (4722 – 100 proc. wszystkich spraw), lubuskiego (5372 – 85,42 proc.) i zachodniopomorskiego (6314 – 83,77 proc.).

 W zakresie świadczeń rodzinnych brak wszczętych postępowań przed 1 stycznia 2018 roku dotyczy najbardziej samorządów województw: opolskiego (8894 – 83,35%), mazowieckiego (5210 – 82,86%) i zachodniopomorskiego (3857 – 76,04% wszystkich spraw).

W wyniku przekazania realizacji zadań związanych z unijną koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego z urzędów marszałkowskich do urzędów wojewódzkich w tych ostatnich zostało zatrudnionych 437 pracowników regionalnych ośrodków polityki społecznej (jednostek podległych samorządowi województwa). To 92,58% ogólnej liczby osób, jakie rozpoczęły pracę w zakresie koordynacji świadczeń rodzinnych (472).

W pierwszych dwóch tygodniach od przejęcia zadania w województwie opolskim wydano prawie 650 decyzji.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz Grzegorz Jędrejek

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz >>