Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Z dniem 10 października 2015 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie przeprowadzania kontroli przez wojewodę oraz wzoru legitymacji uprawniającej do przeprowadzania kontroli (Dz.U. poz. 1477). Rozporządzenie reguluje organizację i tryb przeprowadzania przez wojewodę kontroli realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny, pieczy zastępczej, usamodzielnień pełnoletnich wychowanków i adopcji wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. W załączniku do rozporządzenia określono wzór legitymacji uprawniającej do przeprowadzania kontroli.

W świetle nowych przepisów kontrola będzie prowadzona zgodnie z rocznym planem kontroli, z tym jednak zastrzeżeniem, że wojewoda będzie mógł zarządzić przeprowadzenie kontroli nieprzewidzianej w planie. Przepisy rozporządzenia rozróżniają kontrolę prowadzoną w trybie zwykłym oraz w trybie uproszczonym. W trybie zwykłym kontrola będzie przeprowadzana w danej jednostce nie rzadziej niż raz na trzy lata. Natomiast kontrolę w trybie uproszczonym będzie można przeprowadzić w przypadkach uzasadnionych charakterem sprawy lub pilnością przeprowadzenia czynności kontrolnych. Kontrola w tym trybie będzie mogła zostać przeprowadzona także w sytuacji, gdy nie było możliwości lub celowości dokonania wcześniejszego powiadomienia

Przy opracowywaniu programu kontroli, zgodnie z przepisami rozporządzenia, uwzględnić należy w szczególności wyniki wcześniejszych kontroli, wyniki badań i analiz oraz skargi i wnioski dotyczące przygotowywanej kontroli, czynniki ryzyka mające wpływ na działalność jednostki kontrolowanej oraz informacje dotyczące działalności tej jednostki. Program kontroli powinien określać nazwę jednostki kontrolowanej, zakres i termin kontroli oraz jej harmonogram, zagadnienia, które wymagają oceny, stan prawny dotyczący przedmiotu kontroli oraz wskazówki metodyczne dotyczące sposobu i techniki jej przeprowadzenia.

Kontrolę w oparciu o przepisy rozporządzenia przeprowadzać będzie zespół inspektorów kierowany przez inspektora wyznaczonego przez wojewodę.

Zespół wykonujący czynności kontrolne obowiązany będzie do okazania legitymacji służbowych oraz imiennego upoważnienia do prowadzenia czynności kontrolnych, zawierającego określone w rozporządzeniu elementy (m.in. oznaczenie wydającego upoważnienie, datę i miejsce wydania, numer upoważnienia oraz podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli). Nowe przepisy określają przesłanki wyłączenia inspektora od udziału w kontroli oraz tryb wyłączenia.

Ponadto rozporządzenie reguluje czynności podejmowane przed wszczęciem kontroli. Na wojewodę nałożono obowiązek powiadomienia, co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli, o zakresie i przewidywanym czasie trwania czynności kontrolnych, w tym o terminie rozpoczęcia kontroli. Zgodnie z nowymi przepisami powiadomiony powinien zostać kierownik kontrolowanej jednostki, podmiot prowadzący kontrolowaną jednostkę w przypadku kontroli jednostek organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz podmiot zlecający realizację zadania w przypadku kontroli jednostek wykonujących zadanie zlecone na podstawie art. 190 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332, ze zm.). Ustalenia dokonane podczas kontroli powinny zostać opisane przez zespół inspektorów w wystąpieniu pokontrolnym, zawierającym ściśle określone elementy. Zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego, w tym wystąpienia niezawierającego zaleceń pokontrolnych, składa się na zasadach określonych w art. 197d ustawy. Na zasadach uregulowanych we wskazanym przepisie ustawowym wojewoda zajmie stanowisko wobec zastrzeżeń.