Rady Miejska w Ustrzykach Dolnych podjęła uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów.

Wojewoda podkarpacki zakwestionował regulacje tej uchwały, która nałożyła na operatora i przewoźnika obowiązki w zakresie utrzymania tablicy z rozkładem jazdy w należytym stanie technicznym. Stwierdził, że wykracza ona poza upoważnienie określone w art. 15 ust.1 pkt 6 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Nie dotyczy bowiem określenia przystanków lub dworców oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Wojewoda wskazał, że organem właściwym do wydania aktu normatywnego w kwestii utrzymania tablicy z rozkładem jazdy jest minister do spraw transportu. Wynika to z art. 34 ust.2 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. prawo przewozowe na podstawie którego minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw żeglugi śródlądowej został upoważniony do określenia, w drodze rozporządzenia, m.in. warunków ponoszenia kosztów związanych z zamieszczaniem informacji dotyczących rozkładów jazdy oraz podawaniem rozkładów jazdy do publicznej wiadomości, mając na uwadze zróżnicowanie wysokości kosztów przewoźników w zależności od ich udziału w przewozach, a także zróżnicowanie rodzajów środków transportowych wykorzystywanych w publicznym transporcie zbiorowym.

W myśl § 17 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 10 kwietnia 2012r. w sprawie rozkładów jazdy ponoszenie kosztów związanych z zamieszczaniem informacji dotyczących rozkładów jazdy na przystanku komunikacyjnym lub dworcu oraz w systemie informacji dla pasażera, w transporcie drogowym oraz innym szynowym, odbywa się na podstawie umowy.
Zatem o tym, do którego podmiotu stosunku cywilnoprawnego będzie należało umieszczanie i utrzymywanie w należytym stanie technicznym informacji z rozkładem jazdy oraz ponoszenie w tym zakresie odpowiednich kosztów ustalić trzeba w stosownej umowie przy jej zawieraniu, a nie w przepisach uchwały będącej aktem prawa miejscowego.

rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podkarpackiego nr P-II.4131.2.6.2018