Czy spisanie wierzytelności (należne czynsze za lata 2001-2003 oraz opłaty za bezumowne korzystanie) należnej gminnemu zakładowi komunalnemu od spółki na podstawie postanowienia sądowego o ogłoszeniu upadłości tejże spółki, wydanego w 2008 r., jest w tymże 2008 r. kosztem uzyskania przychodu?

Od 2007 r. przychody uzyskane z innej niż mieszkaniowa działalności zakładu komunalnego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Czy uznanie przez nas w 2008 r. za koszty podatkowe w tej części działalności zakładu podlegającej opodatkowaniu, spisanej wierzytelności z najmu lokalu na działalność gospodarczą, w kwocie bliskiej 2.000.000 zł pochodzącej z lat wcześniejszych, jest prawidłowe?

Przedstawione w pytaniu wierzytelności nie były przedawnione w momencie spisania w 2008 r.
Na te wierzytelności były wyroki sądowe wydane przed rozpoczęciem upadłości dłużnika. W 2008 r. zakończono upadłość tego wierzyciela. Kwestionowane podatkowo są dlatego, że pochodzą z okresu 2001-2003, gdy dochód uzyskany z tej działalności ale przeznaczony na działalność mieszkaniową był wolny od podatku.

Odpowiedź

W mojej ocenie przedmiotowe wierzytelności jako przedawnione nie mogą zostać zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione.


Zgodnie z treścią Państwa pytania posiadają Państwo wierzytelność z tytułu bezumownego korzystania z lokalu. Wierzytelność taka w mojej ocenie przedawnia się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy (tutaj zwrotu lokalu) – co wynika z art. 229 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe z uwagi na przedawnienie ww. roszczenia należność z tytułu bezumownego korzystania z lokalu nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w 2008 r.

Uwagi

W mojej ocenie zakwestionowanie ujęcia wierzytelności pochodzącej z "gospodarki mieszkaniowej", tj. okresu kiedy podmiot nie generował dochodów podatkowych podlegających opodatkowaniu, nie może na bieżąco tj. w 2008 r. rozliczyć jako koszt podatkowy. Wierzytelność taka moim zdaniem powinna pomniejszać dochód z gospodarki mieszkaniowej. Niestety żaden przepis podatkowy nie reguluje wprost tej kwestii.

Przykład

Jeżeli wierzytelności, o których mowa w treści pytania dotyczyły dochodów, które podlegały opodatkowaniu (nie były objęte gospodarką mieszkaniową), to w mojej ocenie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zostały one rozliczone w poczet kosztów podatkowych w 2008 r. (art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p.).