Szacowane na około 300 tys. zł koszty utylizacji sfinansuje w 70 proc. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a w 30 proc. powiat kaliski. Osoby, którym nawałnica zniszczyła dachy, nie poniosą żadnych kosztów.

Jak poinformował w piątek PAP wójt Blizanowa Sławomir Musioł, straty w budynkach i uprawach rolnych wyniosły 24 mln zł. Uszkodzenia budynków mieszkalnych oszacowano na 2,5 mln zł, a infrastruktury na około 2 mln zł.

Pomoc dla właścicieli budynków mieszkalnych wyniosła do piątku 1,5 mln zł. „Do 1 grudnia pieniądze przekaże dla rodzin rolniczych wojewoda wielkopolski. Na pomoc dla uczniów zagwarantowano 450 tys. złotych” – poinformował wójt.

Pieniądze na ten cel pochodzą także od indywidualnych darczyńców, sąsiednich gmin, instytucji, a nawet sportowców. Do pracy w ramach robót publicznych skierowano na teren gminy 22 osoby.

Podczas wrześniowej nawałnicy ucierpiało około 30 proc. mieszkańców. Woda zalała także szkoły, a silny wiatr uszkodził w tych placówkach dachy. Zostały zabezpieczone przed dalszym zniszczeniem, remonty zaplanowano na przyszły rok.

Musioł podał, że wichura zerwała lub poważnie uszkodziła dachy na ponad 70 budynkach mieszkalnych i ponad 300 gospodarczych. „Co najmniej 100 z nich zostało zrujnowanych do fundamentu” – poinformował. Dodał, że nawałnica zniszczyła też szklarnie, setki hektarów kukurydzy, buraków cukrowych i warzyw. Ponadto ogromne straty wyrządziła w sadach i lasach.

Według rzecznika prasowego wojewody wielkopolskiego Tomasza Stube, w regionie poszkodowanych zostało tysiące gospodarstw na terenie 23 gmin. Uszkodzeniu uległo 560 budynków mieszkalnych i ponad 1100 gospodarczych w powiecie kaliskim, pleszewskim, kolskim, ostrzeszowskim, kępińskim, ostrowskim i konińskim. Największe straty nawałnica wyrządziła w gminie Blizanów. (PAP)

 

zak/ amac/ gma/