Wniosek do premiera w sprawie powołania do tego czasu burmistrza złożył w połowie grudnia wojewoda wielkopolski, Piotr Florek, ponieważ uprawomocniła się wówczas decyzja o wygaszeniu mandatu dotychczasowego burmistrza, Adama Pawlickiego. W czerwcu 2010 r. sąd skazał go na rok więzienia za doprowadzenie do strat w spółce kierowanej przez jego żonę.

 

Kandydaci zarejestrowali swoje komitety wyborcze w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Kaliszu. Jako pierwszy złożył dokumenty rejestrowe obecny przewodniczący rady miejskiej, bezpartyjny kandydat, Robert Kaźmierczak. Jego komitet tworzy m.in. dziesięcioro miejscowych radnych i starosta jarociński.

 

Kaźmierczak znany jest z wielu inicjatyw kulturalnych, m.in. z przywrócenia po kilkuletniej przerwie słynnych jarocińskich rockowisk. Obecnie tworzy projekt pn. „Spichlerz Polskiego Rocka”. W latach 2002-2010 był zastępcą burmistrza.

 

Komitet Martualskiego wspierają członkowie PSL i byli burmistrzowie. Na spotkaniu z dziennikarzami kandydat wezwał do współpracy wszystkie środowiska. Potencjalnych wyborców zachęca też posiadaniem „końskiego zdrowia”, które jest potrzebne w pracy burmistrza. W latach 2006-2010 Martuzalski był starostą jarocińskim, a w latach 2002-2006 – przewodniczącym rady miejskiej.

 

Trzeci komitet zgłosił Mikołaj Kostka (SLD). Jak zapewnia, ma poparcie także Ruchu Palikota, Unii Pracy, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenia Uczcziwy-Jarocin.pl. Kandydat przekonuje, że potrafi jako burmistrz przerwać układ związany z nepotyzmem, z brakiem uczciwości, z pewnymi klanami rodzinnymi w mieście.

 

Było to powodem złożenia w sądzie pozwu przeciwko Kostce. Sztab wyborczy Kaźmierczaka twierdzi, że są to nieprawdziwe oskarżenia, a w dodatku jego kontrkandydat zilustrowane je na billboardach i w internecie zdjęciami oraz podpisem „zastępca burmistrza Jarocina 2002-2010”.

 

Jak poinformował w niedzielę PAP Kaźmierczak, sąd okręgowy w Kaliszu zakazał Kostce rozpowszechniania takich informacji oraz wycofanie ich z prasy, internetu i billboardów. Kostka poinformował PAP, że złożył odwołanie od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Łodzi.(PAP)

 

zak/ itm/