W środę burmistrz Swarzędza Anna Tomicka poinformowała, że na podstawie decyzji sądu, który wskazał, że to GDDKiA ma utrzymywać trasę, gmina Swarzędz zaprzestaje działań związanych z utrzymaniem DK nr 5 na odcinku przebiegającym przez gminę.

Jak podała w czwartek Cieślak, przedstawiciele GDDKiA ustalili na spotkaniu z przedstawicielami gmin, że od piątku od godz. 7 rano Dyrekcja zajmie się utrzymaniem trasy.

"Koszty utrzymania będą ewidencjonowane na osobnym koncie i rozliczone z gminami po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy przez sąd" - powiedziała.

Wielkopolskie gminy Łubowo, Pobiedziska i Swarzędz, po wybudowaniu nowego odcinka drogi ekspresowej S-5 z Kostrzyna do Łubowa, miały utrzymywać od początku tego roku DK nr 5 jako drogę gminną.

Zdaniem samorządowców, fragment drogi ekspresowej S-5 z Kostrzyna do Łubowa nie został jeszcze ostatecznie odebrany (jest to stan tzw. przejezdności) i w związku z tym DK nr 5 nie mogła być im przekazana.

Gminy chcą złożyć w tej sprawie pozwy do sądu. Wcześniej wystąpiły do sądu o zabezpieczenie swoich interesów.

Tomicka poinformowała w środę PAP, że gmina otrzymała postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu ws. utrzymania drogi na odcinku 12-km od miejscowości Bugaj do granicy miasta Poznania.

„Sąd postanowił udzielić zabezpieczenia na czas dalszego postępowania poprzez zobowiązanie GDDKiA, jako przedstawiciela Skarbu Państwa, do utrzymywania nawierzchni drogi krajowej nr 5 w granicach administracyjnych gminy Swarzędz. Obowiązek utrzymywania tej drogi dotyczy sezonu zimowego i letniego 2013 r.” – poinformowała burmistrz.

Podobne informacje z sądu otrzymały także gminy Łubowo i Pobiedziska, przez które przebiega DK nr 5.