Pytanie:
Wicedyrektor szkoły wygrał konkurs na stanowisko dyrektora jednostki budżetowej gminy. Czy w związku z pełnioną funkcją może być urlopowany ze szkoły do pracy w samorządzie, jeśli jego pierwsza umowa była na okres jednego roku, a druga już na czas nieokreślony? Czy ma możliwość powrotu do wykonywania zawodu nauczycielskiego?

Odpowiedź:
Wicedyrektor szkoły nie może być urlopowany ze szkoły na czas piastowania stanowiska dyrektora jednostki budżetowej gminy. Nie istnieją ograniczenia czasowe powrotu do wykonywania zawodu nauczycielskiego. W każdej chwili nauczyciel może zostać zatrudniony w szkole jako nauczyciel. Pragmatyka nauczycielska nie przewiduje utraty uprawnień nauczycielskich ze względu na czas nie wykonywania zawodu.

Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.p.s., w gminnych jednostkach budżetowych zatrudniani są pracownicy w oparciu o przepisy u.p.s. Przepisy oświatowe nie przewidują możliwości tworzenia w urzędach administracji samorządowej (np. w urzędzie gminy) stanowisk, na których wymagane jest zatrudnienie osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi, bowiem samorządy nadzoru pedagogicznego nie sprawują. Aktualnie nie istnieją żadne przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, ani ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela – dalej KN, zezwalające na objęcie ich przepisami pracowników samorządu terytorialnego.

Nie ma żadnych ograniczeń czasowych (często nauczyciele posługują się terminem 5 lat) powrotu do wykonywania zawodu nauczycielskiego. Przepis art. 9 ust. 1 KN precyzuje, kto może piastować stanowisko nauczyciela. Warunkiem jest posiadanie wyższego wykształcenia z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym i podjęcie pracy na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje, przestrzeganie podstawowych zasad moralnych i spełnianie warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania zawodu. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami