Ustawodawca nie przewidział regulacji ustawowych pozwalających na żądanie podwyższenia kwoty zabezpieczenia (ani też jej zmniejszenia), w przypadku zmiany nominalnej wartości kontraktu.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy podstawowej nie obejmuje robót uzupełniających >>>

Regulacje dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego zawarte zostały w art. 147 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. i nast. Przedmiotowe zabezpieczenie stanowi rodzaj kaucji przekazywanej przez wykonawcę (jako dłużnika) zamawiającemu (jako wierzycielowi) celem ewentualnego zabezpieczenia roszczeń, które mogą powstać w związku z zawartą umową. Zamawiający, zawierając umowę z wykonawcą, w przypadku ustanowienia zabezpieczenia, uzyskuje pewność, że w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, będzie miał prawo zaspokoić swoje roszczenia z przedmiotowego zabezpieczenia.

Zgodnie z art. 150 ust. 1 p.z.p. zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest ustalane jako określony procent ceny całkowitej oferty albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy w sprawie zamówienia publicznego, jeżeli w ofercie podano cenę jednostkową lub ceny jednostkowe. Zabezpieczenie ustala się w wysokości od 2% do 10% ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy (art. 150 ust. 2 p.z.p.).

Z powyższego wynika zatem, że wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy zamawiający ustala się na podstawie ceny ofertowej wykonawcy, z którym zostanie podpisana umowa w sprawie zamówienia publicznego. Zaznaczyć przy tym trzeba, iż ustawodawca nie przewidział regulacji pozwalających na żądanie podwyższenia zabezpieczenia kwoty zabezpieczenia (ani też zmniejszenia), w przypadku zmiany nominalnej wartości kontraktu. Zatem w przypadku podwyższenia wartości umowy w sprawie zamówienia publicznego, brak jest podstaw prawnych wynikających z p.z.p. do zmiany wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Obrona przed skorzystaniem z gwarancji zabezpieczenia należytego wykonania umowy >>>

„Powyższe nie stoi jednak na przeszkodzie odmiennemu uregulowaniu ww. kwestii w umowie, pod warunkiem, że dokonanie zmiany nie spowoduje ustalenia zabezpieczenia w granicach innych niż 2-10% ceny całkowitej oferty albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania wynikającego z umowy (pod warunkiem, że mechanizm zmian w tym zakresie był uprzednio znany wszystkim podmiotom ubiegającym się o dane zamówienie publiczne, co gwarantuje zachowanie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania).” (vide: Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w kontekście zmiany nominalnej wartości kontraktu, Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 12/2013).