Sondaż opublikował w środę stołeczny ratusz.

 

Prawie trzy czwarte uczestników sondażu (74 proc.) zamierza pozostać w stolicy na czas turnieju. Chęć wyjazdu z miasta w tym czasie zadeklarowało 18 proc. pytanych. Wśród tych, którzy chcą zostać, 87 proc. jest skłonnych zaakceptować utrudnienia na drogach. "Im bliżej rozpoczęcia turnieju, tym poziom akceptacji dla uciążliwości komunikacyjnych rośnie" - podkreśla ratusz w komunikacie z badania.

 

Jak podaje urząd miasta, imprezami w strefie kibica zainteresowany jest co piąty warszawiak. W tej grupie najwięcej osób interesuje się atrakcjami podczas meczów reprezentacji Polski lub w dni meczowe. Spośród tych, którzy chcą spędzać czas w strefie kibica, prawie wszyscy (93 proc.) zamierzają oglądać tam mecze, a osiem na dziesięć osób (79 proc.) jest zainteresowana organizowanymi tam koncertami.

 

Pytani o korzyści, jakie przyniesie miastu turniej mistrzostw Europy w piłce nożnej, mieszkańcy stolicy przede wszystkim wskazują na poprawę infrastruktury sportowej miasta (84 proc.) oraz budowę dróg, autostrad i stworzenie lepszych rozwiązań komunikacyjnych w stolicy (79 proc.). Ponad trzy czwarte (77 proc.) wskazuje, że będzie to miało pozytywny wpływ na turystykę, a 71 proc. - na poprawę wizerunku Warszawy za granicą. Dla 68 proc. ankietowanych Euro 2012 oznacza rozwój gospodarczy miasta, a dla 66 proc. - wzrost liczby miejsc pracy. Ponad połowa pytanych wskazała też, że mistrzostwa pozytywnie wpłyną na rozwój kulturalny miasta (59 proc.) oraz poprawę bezpieczeństwa (52 proc.).

 

Euro-2012 w Polsce (oprócz Warszawy - także w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu) i na Ukrainie rozpocznie się 8 czerwca. Mecz otwarcia odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, a zagrają w nim drużyny Polski i Grecji. Finał zaplanowano na 1 lipca w Kijowie. Ostatni mecz w Warszawie (jeden z półfinałów) odbędzie się 28 czerwca.

 

CBOS zrealizował w listopadzie 2011 r. ma na ogólnowarszawskiej, reprezentatywnej próbie 1100 respondentów w wieku 15 i więcej lat. Maksymalny błąd statystyczny pomiaru wynosi +/-3 proc. (PAP)

 

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

 

ral/ bos/ gma/