Projekt rozporządzenia opublikowało na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia. Na początku marca minął termin zgłaszania uwag do tego dokumentu i czeka on na akceptację Rady Ministrów. Jak powiedział PAP przewodniczący rady miejskiej Miłomłyna Paweł Jaskółowski, oznacza to, że trwające od 2008 roku starania o status obszaru uzdrowiskowego "weszły na ostatnią prostą".

Obszar ochrony uzdrowiskowej obejmie miasto i sąsiednie sołectwa: Bagieńskie-Zatoka, Bynowo, Kamieńczyk, Malinnik, Tarda, Wielimowo, Winiec i, Wólka Majdańska. Ministerstwo Zdrowia uznało, że okolica spełnia warunki środowiskowe, które umożliwią prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego.

Zdecydowały o tym cechy klimatu oraz złoża torfu o właściwościach leczniczych. Na działce o powierzchni 1,7 ha - położonej w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny - odkryto zasoby, które pozwolą na wydobycie 23 tys. m sześc. tej kopaliny. Badania potwierdziły, że tamtejsze borowiny można stosować w formie okładów, zawijań i kąpieli według wskazań lekarskich.

Nadanie gminie statusu obszaru uzdrowiskowego pozwoli jej, po wybudowaniu zakładów leczniczych, ubiegać się o status uzdrowiska. Sanatoria muszą powstać w tzw. strefie A czyli centralnej części obszaru uzdrowiskowego. Miałyby leczyć pacjentów z chorobami ortopedyczno-urazowymi, reumatologicznymi i dróg oddechowych.

Lokalny samorząd liczy, że funkcjonowanie uzdrowiska przyczyni się do znaczącego wzrostu ruchu turystycznego, przyciągnie inwestorów i stworzy nowe miejsca pracy.

Miłomłyn jest drugą - obok Fromborka - miejscowością w woj. warmińsko-mazurskich, która w tym roku może uzyskać status obszaru uzdrowiskowego. Procedurę ubiegania się o status uzdrowiska rozpoczął natomiast Lidzbark Warmiński. Jedynym uzdrowiskiem w regionie jest na razie Gołdap. (PAP)