Ustawodawca w zamówieniach na usługi społeczne i inne szczególne usługi nie przewidział możliwości wzywania wykonawców do uzupełnienia brakujących dokumentów oraz składania wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny.

Zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi, o których stanowi art. 138g i nast. ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., stanowią swoisty tryb udzielania zamówień publicznych, w którym główną rolę w zakresie przebiegu procedury kreuje sam zamawiający, a nie p.z.p.

Dla zamawiającego, o którym mowa w pytaniu, głównym wyznacznikiem postępowania będą zasady wyrażone w art. 138o ust. 2-4 p.z.p., w szczególności nakładająca obowiązek udzielania zamówienia w sposób przejrzysty, obiektywny i niedyskryminujący.

Wykonawca może uzupełnić dokumenty za pośrednictwem platformy ePUAP >>>

Ponadto zamawiający zobowiązany będzie stosować postanowienia ustawy, do których zobowiązał sam ustawodawca.

Mowa jest w tym przypadku o regulacji zawartej w art. 138k, art. 138l oraz art. 138m p.z.p. Ustawodawca pominął zatem prawne regulacje dotyczące wzywania do uzupełniania dokumentów oraz zagadnienie rażąco niskiej ceny.

Tym samym to zamawiający może określając warunki postępowania wskazać na przedmiotowe instytucje jako znajdujące zastosowanie w postępowaniu.

Szeroka rola zamawiającego w postępowaniach na usługi społeczne została także potwierdzona opinią Urzędu Zamówień Publicznych. Stwierdzono w niej w szczególności, że zamawiający ma możliwość udzielenia zamówienia zgodnie z określoną przez siebie procedurą, spełniającą minimalne wymogi określone w art. 138o ust. 2-4 p.z.p.

Zamawiający znając specyfikę postępowania sam określa szczegółowe rozwiązania prawne procedury, w ramach której udzieli w przyszłości zamówienia publicznego na usługi społeczne.

Wskazane przepisy zobowiązują zamawiającego udzielającego podprogowych zamówień społecznych do przeprowadzenia postępowania w sposób przejrzysty, obiektywny i niedyskryminujący.

Zamawiający zobowiązany jest zamieścić na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, a jeżeli nie ma strony podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, na stronie internetowej, ogłoszenie o zamówieniu, które zawiera informacje niezbędne z uwagi na okoliczności jego udzielenia, w szczególności: termin składania ofert uwzględniający czas niezbędny do przygotowania i złożenia oferty, opis przedmiotu zamówienia oraz określenie wielkości lub zakresu zamówienia i kryteria oceny ofert.

Nie jest to jednak katalog zamknięty, co sugeruje zwrot „w szczególności”, a zatem zamawiający może zamieścić także inne informacje dotyczące udzielenia zamówienia.

Z uwagi na okoliczność, iż procedura udzielania zamówień publicznych na usługi społeczne w oparciu o art. 138o p.z.p. tworzona jest przez samego zamawiającego, który zobowiązany jest jedynie do uwzględnienia norm zawartych w art. 138o ust. 2-4 p.z.p., a które to przepisy nie przewidują konieczności stosowania przepisów p.z.p. dotyczących opisu przedmiotu zamówienia, kryteriów oceny ofert czy umów w sprawie zamówienia publicznego, należy stwierdzić, iż zamawiający w tym zakresie nie jest związany rozwiązaniami ustawowymi. 

Niemniej jednak, należy pamiętać, że zamawiający, udzielając zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi, powinien przestrzegać zasad przejrzystości, obiektywizmu i niedyskryminacji, a zatem przy konstruowaniu opisu przedmiotu zamówienia, kryteriów oceny ofert czy klauzul umownych powinien respektować powyższe zasady.

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami