Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski, uzależnienie wysokości opłaty do ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość wydaje się metodą najbardziej oczywistą, która powinna uzyskać największą akceptację społeczną. Wskazać należy, iż ilość odpadów powstających na nieruchomości jest bezpośrednio zależna od liczby ich wytwórców, czyli osób tam zamieszkujących, a przyjęcie takiego sposobu ustalenia opłaty jest zgodne z przyjętą w ochronie środowiska doktryną "zanieczyszczający płaci".

Prezydent dodał, że zaproponowana wysokość opłaty podstawowej ustalona została w wykonanym przez podmiot zewnętrzny audycie: po wielu przeliczeniach, symulacjach, a także uwzględnieniu danych eksperckich. Jest to 12,75 zł od osoby - jeżeli właściciel nieruchomości bądź zarządca wprowadzi selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Jeżeli ta zbiórka jest prowadzona w sposób nieselektywny, opłata wzrasta o 100 procent i wyniesie 25,50 zł od osoby.

Takie propozycje trafią pod obrady toruńskich radnych podczas najbliższej sesji rady Miasta Torunia, która odbędzie się 13 grudnia 2012 r. Radni określą też wzór deklaracji o wysokości opłaty, sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miasta Toruń oraz określą termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty.