Pytanie:
Z dniem 1 września 2015 r. szkoła ponadgimnazjalna zostanie zlikwidowana, a uczniowie zostaną przeniesieni do szkoły w tej samej miejscowości. Starostwo powiatowe zamierza przenieść część nauczycieli do tej szkoły na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p. Czy w stosunku do nauczycieli nie powinno się zastosować art. 18 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - dalej KN, a nie art. 231 k.p.
Czy nauczyciele przenoszeni zyskają na zastosowaniu art. 231 k.p. czy stracą?

Który wariant jest lepszy dla nauczyciela?
Czy nauczyciel zatrudniony obecnie na podstawie mianowania, przeniesiony do innej szkoły na podstawie art. 231 k.p., zachowa wszystkie przywileje (gwarantowane zatrudnienie w pełnym wymiarze), wysługę lat itp.?

Odpowiedź:
W sytuacji zmiany pracodawcy polegającej na likwidacji jednej szkoły i częściowym przejęciu wykonywania zadań oświatowych przez inną szkołę, przeniesienie w trybie art. 18 KN, jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla nauczycieli.

Gwarantuje bowiem niezmienność dotychczasowych warunków zatrudnienia. Warunkiem zastosowania tego rozwiązania jest wniosek nauczyciela do dyrektora szkoły do której nauczyciel ma być przeniesiony oraz zgoda dyrektora szkoły dotychczasowej. Opinię w tej kwestii musi także przedstawić organ prowadzący szkołę. Gdyby przeniesienie miało się wiązać ze zmianą stanowiska, nauczyciel musi wyrazić na to zgodę.

Moim zdaniem, instytucja przeniesienia o której mowa powyżej, powinna mieć pierwszeństwo stosowania wobec norm ogólnych prawa pracy. Zgodnie bowiem z treściąart. 91c ust. 1 KN przepisy Kodeksu pracy mają zastosowanie w przypadku, gdy pragmatyka nauczycielska nie reguluje danej kwestii. Odbiciem tej zasady jest normaart. 5 k.p. Stwierdza on, że jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne (a więc np. normy ustawy Karta Nauczyciela) przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

Przejście zakładu pracy o którym mowa w art. 231 k.p. co do zasady nie może stanowić podstawy do wypowiedzenia stosunków pracy, ale może stanowić w konsekwencji podstawę do zmiany warunków zatrudnienia. Z całą pewnością jest to rozwiązanie znacznie mniej korzystne niż zastosowanie przeniesienia z art. 18 KN.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów