Pytanie:
W zespole szkół znajduje się Centrum Kształcenia Ustawicznego i mają być przeprowadzone kursy zlecone przez inną placówkę. Na jakiej podstawie zatrudnia się kadrę do przeprowadzenia kursu? Nauczyciel naszej placówki i fachowiec z zewnątrz.

Odpowiedź:
W samorządowej placówce nauczyciele mogą prowadzić kurs jedynie w ramach stosunku pracy.

Uzasadnienie:
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela - dalej KN, ustawie KN podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach działających na podstawie ustawy z 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe – dalej p.o., w tym w placówkach kształcenia ustawicznego, wymienionych w art. 2 pkt 4 p.o. Publicznymi placówkami kształcenia ustawicznego są centra kształcenia ustawicznego, § 23 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 18.08.2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, Dz.U. z 2017 r., poz. 1632). Zgodnie z art. 10 KN nauczyciel może zostać zatrudniony w publicznej placówce prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego wyłącznie w ramach stosunku pracy, czyli umowy o pracę lub aktu mianowania. W przypadku nauczyciela już zatrudnionego w centrum kształcenia ustawicznego, prowadzenie zajęć bezpośrednio ze słuchaczami może zostać powierzone tylko w ramach pensum albo godzin ponadwymiarowych (art. 42 ust. 2 pkt 2, art. 35 ust. 1 – 2 i ust. 3 KN), zaś nowego nauczyciela należy zatrudnić na umowę o pracę na czas określony, wynikający z trwania kursu (art. 10 ust. 7 KN). Osoba niebędąca nauczycielem może zostać zatrudniona w samorządowej placówce również jedynie na umowę o pracę, art. 7 i 15 u.p.o., art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych.

W publicznym CKU prowadzonym przez inny podmiot niż jednostka samorządu terytorialnego, nauczyciel już będący pracownikiem wykonuje zadania w ramach aktualnego zatrudnienia, ewentualnie z możliwością wypracowania godzin nadliczbowych – z racji tego samego rodzaju pracy związanej z prowadzeniem kursu (pracy pedagogicznej), co w ramach istniejącego stosunku pracy, nie powinna być z nim zawierana dodatkowa umowa cywilnoprawna. Z kolei osobę z zewnątrz, w zależności od warunków wykonywania zadań, można zatrudnić na umowę o pracę lub ewentualnie na umowę cywilnoprawną, w szczególności na umowę - zlecenie, art. 22 § 1 - § 1[2] ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy, art. 750 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami