Umowy z czterema firmami podpisał Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, który organizuje system zagospodarowania odpadów dla miasta Poznania i ośmiu okolicznych gmin. Cały obszar związku obejmuje ponad 715 tys. mieszkańców i jest podzielony na 22 sektory.

Łączna wartość podpisanych umów to 5,4 mln zł, za wywóz odpadów od ponad 78 tys. mieszkańców z pięciu sektorów obejmujących: Buk, Oborniki Wielkopolskie, Murowaną Goślinę - osiedle, Pobiedziska oraz Czerwonak i Koziegłowy. Odpady zagospodarowywać będą: Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o w Buku, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Obornikach, Zakład Komunalny w Pobiedziskach Sp. z o.o. oraz spółka First Recykling z Poznania, która będzie obsługiwać dwa sektory. Firmy będą wywozić odpady od stycznia do końca 2014 roku.

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z kolejnym piątym wykonawcą - firmą Altrans, który będzie obsługiwał sektor Murowana Goślina - gmina.

„W przypadku tych pięciu firm postępowanie przetargowe zostało zakończone i od nowego roku zaczną one obsługiwać mieszkańców” – powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący zarządu ZM GOAP, wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.

Przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów rozstrzygnięto we wrześniu. Wtedy wybrano usługodawców dla 12 z 22 sektorów. Decyzje w sześciu przetargach się uprawomocniły.

W sześciu pozostałych sektorach, w których we wrześniu wybrano zwycięzcę, wygrało konsorcjum firm, którego liderem jest firma FB Serwis, w tej sprawie trwa wyjaśnianie wątpliwości przetargowych.

Dla 10 sektorów, w których we wrześniu nie rozstrzygnięto przetargów ma być ogłoszony nowy konkurs. Według danych GOAP rozstrzygniecie tych przetargów może nastąpić w pierwszym kwartale 2014 roku.

„Do tego czasu będziemy negocjowali z dotychczasowymi operatorami, przedłużenie okresu przejściowego, obowiązującego u nas od 1 lipca” – powiedział Kruszyński.

W Poznaniu i okolicach od pierwszego lipca obowiązuje okres przejściowym - odpady do końca roku wywożą firmy, które obsługiwały wywóz śmieci przed wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej.

Tzw. ustawa śmieciowa od 1 lipca br. nałożyła na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Gminy są m.in. zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk