W liście podpisanym przez wójtów i burmistrzów gmin: Pszczew, Bytnica, Kargowa i Lubniewice czytamy, iż gminy tracą wpływy z podatków od nieruchomości, z działek zarządzanych przez Lasy Państwowe. Przyczyną jest nagminnie scalanie dróg przylegających do działek leśnych i w konsekwencji zmienianie ich klasyfikacji w Ewidencji Gruntów i Budynków. Dzieje się to bez konsultacji z gminami oraz bez uwzględnienia przeznaczenia danego terenu w planie oraz studium zagospodarowania przestrzennego gminy. W większości gmin województwa lubuskiego występują obszary leśne (średnio 50% powierzchni gmin) oraz obszary NATURA 2000 lub inne tereny chronione. Przepisy, które regulują ich ochronę nie obejmują żadnych form pomocy dla samorządów, nakładają natomiast obowiązki, nakazy i zakazy. Choć w wielu lubuskich gminach znajdują się atrakcyjne przyrodniczo przestrzenie krajobrazowe, to jednak borykają się one z brakiem możliwości rozwoju turystyki z powodu Lasów Państwowych, które są właścicielem terenów położonych wokół jezior. Na gruntach tych nie ma możliwości inwestowania w infrastrukturę turystyczną gmin bez wyłączania terenów z produkcji leśnej. W efekcie potencjalnie atrakcyjne tereny nie są zagospodarowywane, nie służą rozwojowi turystyki, nie spełniają swojej funkcji jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. Opłaty, których żądają Lasy Państwowe za wyłączenie tego typu terenów z produkcji leśnej, przekraczają możliwości gmin.

Stan obecny to relikt minionych lat. Samorządy nie chcą rujnować wartościowych turystycznie i przyrodniczo terenów. Chcą natomiast poprawić ich infrastrukturę i stworzyć lepszą ofertę dla turystów i przedsiębiorców turystycznej branży. Bez przekazania gminom przez Lasy Państwowe atrakcyjnie położonych gruntów, nie będzie masowego rozwoju turystyki w Lubuskim.

Samorządowcy zwracają uwagę, iż nie pojawią się także możliwości do skorzystania z ogromnego turystycznego potencjału, jakim dysponuje region, także w kontekście bliskości granicy i największego w Europie lotniska w Berlinie. Turystyka to ważna gałąź gospodarki. To większe podatki, wyższy standard życia mieszkańców i doskonała promocja regionu – przypominają.

Źródło: wartowiedzieć.org