Od kogo, w zaistniałej sytuacji, organ nadzoru budowlanego powinien żądać przeglądów z art. 62 pr. bud., jeżeli każdy z urzędów twierdzi, iż mostek nie leży w ich pasach drogowych i nie mają go w swojej ewidencji?


Mostek służy do przejazdu maszyn rolniczych osób posiadających pola uprawne.

Odpowiedź

Most jest urządzeniem wodnym w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.) – dalej pr. wod. Zgodnie z treścią art. 64 ust. 1 pr. wod. utrzymywanie urządzeń wodnych polega na ich eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji.


Z kolei stosownie do treści art. 64 ust. 1a pr. wod. w kosztach utrzymywania urządzeń wodnych uczestniczy ten, kto odnosi z nich korzyści; ustalenia i podziału kosztów dokonuje na wniosek właściciela urządzenia wodnego, w drodze decyzji, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego.


W przedmiotowym stanie faktycznym właścicielem mostu tj. urządzenia wodnego jest – najprawdopodobniej – marszałek województwa jako właściciel wody. Z drugiej strony koszty utrzymania mostu, zgodnie z powołanymi przepisami ustawy, powinny być ponoszone przez osoby, które odnoszą z danego mostu korzyści. Organ właściwy miejscowo do wydania pozwolenia wodnoprawnego powinien zatem ustalić udział osób posiadających pola uprawne w kosztach utrzymania i konserwacji mostu, następnie zaś powinny zostać wykonane wszystkie prace prowadzące do utrzymywania go w stanie przydatnym do użytku.


Marszałek województwa – mimo braku zainteresowania mostem – obowiązany jest na podstawie przepisów prawa do podejmowania wszelkich kroków celem zachowania prawidłowego stanu budowli. Zgodnie bowiem z treścią art. 64 ust. 2 pr. wod. właściciel urządzenia wodnego znajdującego się na śródlądowych wodach powierzchniowych jest obowiązany do zapewnienia obsługi, bezpieczeństwa oraz właściwego funkcjonowania tego urządzenia, z uwzględnieniem wymagań wynikających z warunków utrzymywania wód.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany>>